Artykuł sponsorowany Czym się zajmuje i gdzie pracuje technik sterylizacji medycznej?

Czym się zajmuje i gdzie pracuje technik sterylizacji medycznej?

W branżach związanych z ochroną zdrowia funkcjonuje wiele zawodów medycznych, które pełnią ważne funkcje pomocnicze pozwalając na sprawne działanie poszczególnych placówek. Jedną z profesji medycznych dających dobre perspektywy ciekawej i potrzebnej pracy jest zawód technika sterylizacji. Co ważne, osoby o tej specjalności mogą rozpocząć karierę nie tylko w placówkach medycznych czy firmach, które je obsługują.

 

Na czym polega sterylizacja medyczna i z czym się wiąże?

 

Działanie systemu ochrony zdrowia to nie tylko praca lekarzy i pielęgniarek, ale także wielu przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz im pokrewnych. Żadna operacja czy poważniejszy zabieg nie może się odbyć bez udziału właściwie przygotowanego lekarza, który ma ją przeprowadzić, jednak nie dojdzie ona do skutku również bez pracy szerokiego grona osób, które zajmują się dostarczeniem sprzętu i narzędzi. W przypadku procedur medycznych szczególnie duże znaczenie ma zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa mikrobiologicznego używanego wyposażenia. Do użytku mogą trafiać wyłącznie przedmioty, które zostały poddane wymaganej dekontaminacji, czyli w zależności od potrzeb sterylizacji, dezynfekcji lub czyszczeniu. Prowadzenie odpowiednich czynności w tym zakresie wymaga jednak fachowego przygotowania zawodowego i zdobycia tytułu technika sterylizacji medycznej – wyjaśnia przedstawiciel Szkoły Sinus, oferującej bezpłatną naukę umożliwiającą zdobycie atrakcyjnego zawodu dopasowanego do potrzeb dzisiejszego rynku pracy.
 

Procesom dekontaminacji są poddawane różne elementy wyposażenia i używanego w placówkach medycznych sprzętu. Część przedmiotów musi być poddawana sterylizacji, a zatem całkowitemu wyeliminowaniu wszelkich patogenów i ich form przetrwalnikowych, a następnie trwale zabezpieczona np. zamknięciem w odpowiednich opakowaniach. W innych przypadkach wystarczające okaże się przeprowadzenie dezynfekcji, podczas której liczba groźnych mikroorganizmów – bakterii, wirusów czy grzybów jest ograniczana do poziomu, przy którym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Są też elementy, które powinny być poddawane jedynie skrupulatnemu czyszczeniu.

 

Czynności pozwalające na prowadzenie skutecznej dekontaminacji wymagają obsługi przeznaczonych do tego urządzeń oraz stosowania odpowiednich środków chemicznych lub innych rozwiązań – wysokiej temperatury bądź promieniowania ultrafioletowego o długości fali, które niszczy wszelkiego rodzaju zagrożenia, a w niektórych przypadkach ozonu. Technik sterylizacji medycznej musi więc nie tylko znać wszystkie obowiązujące w konkretnych przypadkach procedury, ale także obsługiwać przeznaczone do tego urządzenia, autoklawy, sterylizatory czy sprzęt służący do pakowania przygotowywanych narzędzi. Warto pamiętać, że na techniku sterylizacji medycznej spoczywa duża odpowiedzialność za właściwe przygotowanie sprzętu – wszystkie pomyłki i odstępstwa od obowiązujących reguł mogą mieć poważne skutki dla zdrowia i życia pacjentów.

 

W jakich miejscach może być potrzebna osoba wykonująca zawód technika sterylizacji medycznej?

 

Dekontaminacja narzędzi i sprzętu jest niezbędna w niemal każdej placówce medycznej. Najwięcej tego rodzaju działań będzie potrzebnych w szpitalach prowadzących wszelkiego rodzaju operacje, jednak są one konieczne także w przychodniach i gabinetach zabiegowych. Duże zapotrzebowanie na pracę techników sterylizacji medycznej jest także w klinikach i gabinetach dentystycznych, gdzie ilość używanych narzędzi wielorazowych jest na ogół bardzo duża. Dbanie o odpowiedni stan bezpieczeństwa mikrobiologicznego jest zwykle konieczne także w pracowniach protetycznych.

 

Sterylizacja sprzętu medycznego jest potrzebna w klinikach i gabinetach weterynaryjnych, gdzie znaczenie zapewnienia właściwego poziomu będzie równie ważne. Często różne formy dekontaminacji są konieczne w laboratoriach pobierających i analizujących próbki. Technik sterylizacji może jednak również zajmować się przygotowaniem sprzętu i narzędzi w branżach niezwiązanych z medycyną. Właściwego przygotowania wymaga znaczna liczba urządzeń używanych w gabinetach kosmetycznych czy centrach Spa. Bez dezynfekcji sprzętu nie obejdą się także salony zajmujące się stylizowaniem paznokci oraz studia tatuażu.

 

Technik sterylizacji medycznej może znaleźć pracę w publicznych lub niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poczynając od dużych szpitali aż po niewielkie gabinety. Na rynku istnieje także wiele podmiotów niezależnych oferujących swoje usługi różnym placówkom medycznym na zasadzie outsourcingu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego osoba posiadająca tytuł zawodowy technika sterylizacji rozpoczęła własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi w tym zakresie.

 

Zawód technika sterylizacji medycznej daje bardzo dobre perspektywy, ponieważ popyt na usługi związane z ochroną zdrowia ze względu na starzenie się społeczeństwa i powiększanie się ilości wykonywanych zabiegów będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Co ważne, daje on również możliwość pracy poza branżą medyczną, a także wiąże się z możliwością założenia własnego biznesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas