Artykuł sponsorowany Czym są zabiegi profilaktyczne u stomatologa?

Czym są zabiegi profilaktyczne u stomatologa?

Chcąc zadbać o piękny i zdrowy uśmiech, ważna jest przede wszystkim profilaktyka. Dotyczy to nie tylko dbania o higienę jamy ustnej, ale także regularnych wizyt u stomatologa. Ich częstotliwość musi być ustalana indywidualnie, gdyż każdy organizm jest inny. Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje profesjonalny gabinet stomatologiczny i co zrobić, aby uniknąć próchnicy?

Kiedy do stomatologa?

Wiele osób wybiera się do stomatologa dopiero wtedy, kiedy ząb zaczyna boleć. Niestety, zwykle oznacza to, że jest za późno na powierzchowne leczenie i konieczne będzie leczenie kanałowe, a nawet usunięcie zęba. Ból jest oznaką stanu zapalnego, co świadczy o tym, że próchnica znajduje się już w warstwie miazgi zęba lub doszło do zakażenia dziąsła. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa. Najczęściej wystarcza jedna wizyta w roku, lecz ich częstotliwość musi być dostosowana indywidualnie. Jedna osoba przez wiele lat nie ma problemu z próchnicą, u drugiej może ona pojawić się w ciągu kilku miesięcy i od razu szybko się rozwijać.

Zabiegi profilaktyczne

Wśród najważniejszych czynności profilaktycznych, które oferują gabinety stomatologiczne, można wymienić przede wszystkim:

  • Przegląd – można zaliczyć go do zabiegów profilaktycznych, choć jest to po prostu dokładne obejrzenie zębów przez stomatologa i ocenienie ich stanu.
  • Lakowanie – uszczelnienie wszelkiego rodzaju bruzd i szczelin w celu wzmocnienia zębów.
  • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego – może odbywać się mechanicznie lub ultradźwiękowo.
  • Fluoryzacja – wzmocnienie zębów fluorem, który spowalnia rozwój próchnicy.

Zabiegi profilaktyczne oferuje większość gabinetów stomatologicznych, między innymi Stomatologia Wodecki. Gabinet znajduje się w miejscowości Jastrzębie-Zdrój, na terenie województwa śląskiego.

Co źle wpływa na zęby?

Należy pamiętać, że zabiegi stomatologiczne to nie wszystko, co ma wpływ na stan zębów. Najważniejsza jest codzienna higiena. Zęby trzeba szczotkować po każdym posiłku (lub minimum dwa razy dziennie) i powinno to trwać mniej więcej dwie minuty. Warto nastawić sobie minutnik, gdyż wiele osób myje zęby zbyt krótko. Usta dobrze jest płukać specjalnymi płynami zamiast wodą, aby skutecznie pozbyć się bakterii i ich metabolitów. Do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowej najlepiej użyć nici dentystycznej. Ważna jest także odpowiednio zbilansowana dieta, uboga w cukry (zwłaszcza sacharozę) i zawierająca wystarczającą ilość witamin oraz minerałów. Niedobory mają duży wpływ na stan zębów, szczególnie w przypadku dzieci, u których uzębienie dopiero się rozwija.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas