Artykuł sponsorowany Czym jest pantomogram?

Czym jest pantomogram?

Pacjenci, którzy przygotowują się do długotrwałego leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego, często wychodzą z gabinetu specjalisty z poleceniem wykonania pantomogramu. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się rentgenowskie zdjęcie twarzoczaszki. Pantomogram nazywany jest też często panoramiczną fotografią zębów. W jakich sytuacjach musimy liczyć się z koniecznością zrobienia takiego zdjęcia?

Co obrazuje pantomogram?

Wykonanie pantomogramu polega na prześwietleniu okolic szczęki aparatem rentgenowskim. Na zdjęciu widoczne są wszystkie zęby oraz struktury, które je otaczają, w tym również stawy żuchwowo-skroniowe. Umożliwia to specjaliście dokładną ocenę wybranych elementów twarzoczaszki oraz wychwycenie wszelkich zmian i nieprawidłowości w jej obrębie.

Dużą zaletą zdjęcia panoramicznego jest fakt, że podczas badania pacjent jest narażony na o 80% mniejszą dawkę promieniowania, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego zdjęcia rtg zębów. W nowoczesnych gabinetach radiologicznych wykorzystywane są pantomogramy cyfrowe, nie analogiczne. W sprzęt tego typu wyposażone są również wybrane kliniki stomatologiczne. Jedną z nich jest Dentica, gdzie pacjenci mogą wykonać pantomogram po okazyjnej cenie i bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent nie musi przygotowywać się do wykonania zdjęcia panoramicznego zębów w żaden szczególny sposób. Badanie jest krótkie, nieinwazyjne i nie powoduje dyskomfortu. Należy jednak pamiętać o tym, by przed badaniem zdjąć biżuterię, okulary oraz ruchome protezy, które posiadają elementy metalowe. Konieczne będzie założenie ołowianego fartucha, który zabezpieczy ciało przed promieniowaniem. Na wynik badania nie trzeba też długo czekać. Zdjęcia otrzymamy po krótkiej chwili od zakończenia badania.

Kiedy stomatolog zleci wykonanie pantomogramu?

Stomatolodzy zalecają wykonanie pantomogramu przed usunięciem zębów oraz wszczepieniem implantów. Badanie przeprowadza się także przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pozwala to na indywidualne dopasowanie techniki leczenia. Pantomogram obrazuje bowiem położenie korzeni zębowych, stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania. U każdego pacjenta wygląda to inaczej.

Pantomogram wykorzystywany jest także w dziedzinach niezwiązanych ze stomatologią, chirurgią szczękową czy ortodoncją. Zdjęcie potrzebne jest np. przed operacją zaćmy. Umożliwia ocenę, czy w jamie ustnej nie rozwinął się żaden stan zapalny, który mógłby uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania pantomogramu

Istotnym przeciwwskazaniem do wykonania panoramicznego zdjęcia zębów jest ciąża. Niemniej jednak badanie to przeprowadza się w kryzysowych sytuacjach np. gdy dojdzie do rozległego urazu twarzy, na skutek wypadku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas