Materiał Partnera Czym dokładnie różni się optometrysta od okulisty i optyka?

Czym dokładnie różni się optometrysta od okulisty i optyka?

Decydując się na konkretne okulary i badanie wzroku, wiele osób myśli wyłącznie o salonie optycznym. Okazuje się jednak, że dobór korekcji okularowej to zadanie dla optometrysty, który za pomocą specjalistyczne sprzętu jest w stanie zrealizować badania refrakcji i nie tylko. W profesjonalnych gabinetach realizuje się szereg dodatkowych czynności – czym różnią się one od działań podejmowanych przez okulistę?

Precyzyjne badanie

Podobnie jak okulista, optometrysta poświęca swoją uwagę dla zdrowia i ochrony wzroku. Pierwszy ze specjalistów przy tego typu schorzeniach jest w stanie zadbać o kompleksowe leczenie. W gabinecie optometrycznym najważniejszym działaniem jest badanie oczu pod kątem wykrytych nieprawidłowości w ostrym widzeniu. Optometrysta dokona oceny ewentualnej wady wzroku, zleci korekcję lub zaleci odpowiednią terapię.

Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu optometrysta jest w stanie wykonać bardzo dokładne badanie, które może dostarczyć cennych informacji na temat dopasowania poszczególnych metod kompensowania wad wzroku.

W tym celu wykorzystuje się natomiast przeważnie okulary, ale też soczewki kontaktowe. Wybór odpowiednich pomocy wzrokowych wymaga zrealizowania precyzyjnego, profesjonalnego badania, które wykonuje się właśnie w gabinecie optometrycznym, takim jak np. prowadzony przez Karolinę Meller. Do optometrysty udajemy się zatem przede wszystkim w celu ustalenia najważniejszych parametrów określających wadę wzroku i tym samym możliwości przygotowania odpowiednich pomocy wzrokowych niwelujących problem.

Jak zadbać o wzrok?

Wizyta w gabinecie optometrycznym niezbędna jest więc przy dobieraniu okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Po badaniu specjalista przygotowuje receptę, która potem realizowana jest u optyka. Optometrysta odpowie także na szereg bardzo istotnych pytań pacjenta w zakresie doskonałego dbania o wzrok. Dotyczy to zarówno tzw. ergonomii widzenia, jak i pielęgnowania pomocy wzrokowych. Specjalista wskaże optymalne rozwiązania w tego typu kwestiach, a także zapewni wsparcie przy konieczności ochrony oczu np. w miejscu pracy.

Głównym zadaniem optometrysty jest zatem dobór korekcji okularowej oraz dopasowanie soczewek kontaktowych. Przeprowadzone przez niego badanie optometryczne wykorzystuje niezwykle dokładny sprzęt, który wpływa na rzetelność i prawidłowe postawienie diagnozy wykorzystanej później do przygotowania pomocy wzrokowych przez optyka. Warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego gabinetu optometrycznego i wybrać ten, który będzie w stanie zrealizować wszelkie badania w sposób kompleksowy, poprzedzając je dokładnym, dobrze przeprowadzonym wywiadem z pacjentem.

Opracowanie:

Karolina Meller Gabinet Optometryczny

Budzyń , Rynkowa 9

  • tel. 603 900 206

Podziel się