Artykuł sponsorowany Na czym polega praca optometrysty?

Na czym polega praca optometrysty?

Myśląc o zawodach, których przedstawiciele zajmują się badaniem i sprawdzaniem stanu wzroku i oczu u pacjentów, większość osób od razu wskaże okulistów, a po krótkim zastanowieniu doda jeszcze optyków. Tymczasem nie są to wszystkie zawody, których głównym elementem zainteresowania jest ludzki wzrok. Równie ważną grupą zawodową są także optometryści. W naszym artykule dokładnie opisujemy, czym zajmuje się optometrysta oraz na czym polega jego praca.

Co to jest optometria?

Głównym przedmiotem zainteresowania optometrii jest ochrona i wspomaganie procesu widzenia. Optometrysta to autonomiczny i regulowany przepisami zawód, który jest częścią systemu ochrony zdrowia. W niektórych krajach optometrysta jest nawet traktowany jak lekarz pierwszego kontaktu w przypadku zaobserwowania u siebie problemów z prawidłowym widzeniem. W odróżnieniu od okulistyki, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i zdrowiem całości oka, optometria zajmuje się jedynie procesem widzenia, czyli tym, czy oczy dobrze spełniają swoje funkcje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora najwyższej jakości sprzętu okulistycznego i optycznego: Ze względu na to, że zadaniem optometrysty jest też dobieranie odpowiednich metod korekcji zdiagnozowanych wad wzroku, jest to tak naprawdę dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i fizyki. Głównym zadaniem optometrysty jest bowiem dobór dla pacjenta odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych. W trakcie swojej pracy, optometrysta, podobnie jak okulista, korzysta więc ze wszystkich dostępnych metod badania wad refrakcji wzroku.

Zakres obowiązków optometrysty wg Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Dokładny opis pracy optometrysty i zakres działalności jego obowiązków został opisany w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego dokumentu do głównych zadań i obowiązków optometrysty należą przeprowadzanie specjalistycznych badań, których celem jest ustalenie stanu zdrowia oczu pacjentów oraz dokładne zdiagnozowanie posiadanych przez nich wad wzroku. Podczas przeprowadzania takich badań, optometryści korzystają zarówno z komputerowego badania refrakcji wzroku poprzez wykorzystanie autorefraktometrów, jak i z badań subiektywnych wzroku, które pozwalają stwierdzić, w jaki sposób pacjent reaguje na zastosowanie danej mocy korekcji wady wzroku.

Do zadań optometrystów należą także oczywiście opracowywanie i realizacja planów leczenia lub korekcji zdiagnozowanych wad wzroku oraz udzielanie pacjentom porad dotyczących dbania o stan swoich oczu, oraz np. ćwiczeń oczu, które mają na celu wspomaganie koordynacji gałek ocznych oraz zdolności skupiania wzroku. Podczas dobierania metod korekcji wad wzroku, optometrysta bierze pod uwagę m.in. indywidualne preferencje pacjenta, dotyczące tego czy woli on stosować okulary, czy soczewki kontaktowe, oraz jego stan zdrowia i prowadzony tryb życia. W niektórych przypadkach stosowanie soczewek kontaktowych może być bowiem niewskazane. W razie powstanie jakichkolwiek problemów z prawidłowym zdiagnozowaniem problemów zdrowotnych oczu u pacjenta, optometrysta powinien zalecić pacjentowi dodatkowe konsultacje z okulistą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas