Materiał Partnera Czy latem należy suplementować witaminę D?

Czy latem należy suplementować witaminę D?

Witamina D to jedna z ważniejszych w organizmie człowieka. Przede wszystkim ma korzystny wpływ na rozwój układu kostnego, a także jego prawidłową mineralizację. Wspiera również budowanie odporności, układ nerwowy, krążenia czy mięśniowy. Do organizmu można ją dostarczać nie tylko z pożywieniem, ale i dzięki syntezie skórnej światła słonecznego. Dlaczego zatem zaleca się jej suplementację?

Witamina D3 a słońce

W skórze każdego człowieka znajduje się tak zwana prowitamina D, która pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulega syntezie i przemianie na witaminę aktywną biologicznie w organizmie. Aby taki proces mógł zajść, powinno się przebywać na słońcu około 15 minut w godzinach 10-15. Należy przy tym odkryć przedramiona oraz nogi bez aplikowania kremów z filtrem. Taka ekspozycja pozwala na wytworzenie od 2000 do 4000 jednostek witaminy D. Zależy to jednak przede wszystkim od karnacji, masy ciała, jak również wieku. Wszystkie te czynniki mają nieodzowny wpływ na przyswajanie witaminy w ten naturalny sposób. Ponadto lekarze dermatologii niejednokrotnie podkreślają jak niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony SPF. Jak zatem widać, choć promienie UV sprzyjają wytwarzaniu witaminy D, to nie zawsze jednak będzie to możliwe.

Norma witaminy D w organizmie

Bez względu na wiek, poszczególne przedziały stężenia witaminy D są takie same. Ich określenie jest możliwe tylko dzięki badaniu próbki krwi żylnej, na przykład w laboratorium medycznym Novum z Jastrzębia-Zdroju. Materiał biologiczny może być pobrany o dowolnej porze dnia, a pacjent nie musi być na czczo, aby uzyskać wiarygodny wynik. Za normę uznaje się poziom, który mieści się w zakresie ≥30-50 ng/ml. Interwencji lekarskiej wymagają natomiast stężenia poniżej 20 ng/ml oraz powyżej 100 ng/ml, które kolejno oznaczają ciężki niedobór oraz potencjalnie toksyczną ilość, która może prowadzić do hiperwitaminozy.

Zalecenia do suplementacji

O ile latem będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki do syntezy prowitaminy D zawartej w skórze, to spożywanie dodatkowych preparatów nie jest potrzebne. Niemniej jednak w tych godzinach większość osób pracuje w zamkniętych pomieszczeniach lub chroni się przed upałem, unikając wychodzenia z domu. W takiej sytuacji utrzymanie witaminy D na odpowiednim poziomie w organizmie nie jest możliwe. Należy wziąć także pod uwagę, że dzieci oraz młodzież ze względu na intensywny rozwój mogą mieć na nią większe zapotrzebowanie. Na niedobory są także narażone osoby otyłe, z chorobami nerek lub wątroby, seniorzy czy kobiety po menopauzie. Każdorazowo jednak przed rozpoczęciem suplementacji trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać badania laboratoryjne krwi pod kątem stężenia 25(OH)D3. Uzupełnienie poziomu witaminy D w organizmie może być także konieczne w przypadku kobiet w ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

Opracowanie:

Novum Laboratorium analityczne

Jastrzębie-Zdrój , Beskidzka 137

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas