Artykuł sponsorowany Dlaczego gry i zabawy ruchowe są potrzebne w terapii logopedycznej?

Dlaczego gry i zabawy ruchowe są potrzebne w terapii logopedycznej?

Gry i zabawy ruchowe skutecznie wspierają terapię logopedyczną dzieci. Lepsza sprawność całego ciała oraz narządów artykulacyjnych wpływa na poprawę wymowy. Swobodna atmosfera sprawia, że maluchy odprężają się w trakcie zajęć i nie zdają sobie sprawy z tego, że cały czas pracują nad swoją wymową. Zanim nadejdzie termin następnej wizyty u logopedy, warto dowiedzieć się, jak takie działania wpływają na sprawność językową.

Celem terapii logopedycznej jest pomoc w rozwijaniu umiejętności językowych oraz stopniowe usuwanie zdiagnozowanej wady wymowy. Jedną z najważniejszych reguł w tym zakresie jest możliwie wczesne rozpoczęcie terapii, tj. jak najszybciej po postawieniu diagnozy. Dotyczy to zarówno dzieci (z wadą słuchu, mózgowym porażeniem dziecięcym, afazją, dyslalią itd.), jak i dorosłych (np. po udarze).

Ćwiczenia logopedyczne oparte na grach i zabawach ruchowych 

Gry i zabawy, które są ukierunkowane na podnoszenie sprawności językowej, mogą się odbywać nie tylko podczas wizyty u specjalisty, ale też w domu lub w przedszkolu. Ćwiczenia logopedyczne stymulują rozwój umiejętności słuchowych i motorycznych (szczególnie dotyczących narządów artykulacyjnych). Sama terapia logopedyczna opiera się z kolei na naśladownictwie i autokontroli.

Dziecko z wadą wymowy, które potrafi naśladować duże ruchy (np. rzucanie piłki, budowanie z klocków, układanie puzzli, dokładanie obrazków itd.) szybciej uczy się nowych, trudnych dla niego układów narządów artykulacyjnych. Dziecko zajęte słuchaniem muzyki albo śpiewaniem łatwiej usłyszy różnicę pomiędzy prawidłową wymową, którą prezentuje logopeda, a swoją „starą”, błędną artykulacją. Stopniowy rozwój funkcji ruchowych i słuchowych powoduje, że terapia logopedyczna szybciej może skończyć się sukcesem. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu KOMLOGO, warto pamiętać, by podczas wspólnej zabawy nie narzucać maluchom swojej woli, ale – jak sama nazwa wskazuje – współdziałać dla jednego celu.

Ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem akcesoriów 

W trakcie zabaw i ćwiczeń usprawniających narządy mowy można zastosować różnorodne zabawki i akcesoria, dzięki którym osiągnie się lepsze efekty. W sklepie KOMLOGO można kupić  zabawkę „Trzy kulki” – żeby zadziałała prawidłowo, maluch musi odpowiednio dmuchnąć w dołączony ustnik. Trudne ćwiczenia oddechowe staną się atrakcyjne, jeśli dziecko będzie mogło korzystać z tzw. „dmuchajki”Natomiast „pacynki” można wykorzystać jako partnera do dialogu, zabawkę do ćwiczenia rąk i palców, przytulankę i na wiele innych sposób opisanych na stronie firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas