Materiał Partnera Co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Wielu osobom borykającym się z różnymi wadami wzorku zależy przede wszystkim na komforcie w codziennym życiu. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku intensywnego trybu życia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazują się soczewki kontaktowe. Na rynku znajdują się różne typy, które korygują zróżnicowane problemy. Ważny jest ich odpowiedni dobór, jak również regularna dbałość o higienę podczas noszenia soczewek.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Po wykonaniu odpowiednich badań wzroku okulista wskaże nam na korygujące właściwości produktu. Soczewki kontaktowe nadają się bowiem dla osób, które zmagają się z:

  • krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością (soczewki sferyczne),
  • astygmatyzmem (soczewki toryczne),
  • starczowzrocznością (soczewki multifokalne).

Ponadto pacjent do wyboru ma także typ materiału, z którego będą wykonane. Najbardziej popularne są tak zwane miękkie, czyli wykonane z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu. W pierwszym przypadku za przepuszczanie tlenu odpowiada woda, w drugim zaś silikon. Drugą grupę stanowią soczewki twarde, które produkuje się z tworzywa organicznego cechującego się wysokim poziomem przepuszczalności tlenu. Są zdecydowanie trwalsze względem hydrożelowych, niemniej jednak wymagają dłuższego czasu adaptacji przez oko. Różnego typu produkty można zakupić między innymi w zakładzie optycznym Sylwii Karwackiej, mającym swoje siedziby w Kórniku oraz Stęszewie.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Wiele osób decyduje się na taką alternatywę dla okularów, ponieważ jest zdecydowanie wygodniejsza. Użytkownicy nie muszą zmagać się z problemem zaparowanych szkieł przy gwałtownej zmianie temperatury lub zamoknięciu podczas deszczu. Ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja soczewek, która nie zajmuje wiele czasu. Wszystko zależy od tego, jaki produkt wybraliśmy. Jednodniowe po ściągnięciu należy po prostu wyrzucić. W przypadku soczewek systematycznej wymiany należy je oczyścić i umieścić w pojemniku ze specjalistycznym płynem.

Istotne jest zachowanie podstawowych zasad higieny podczas zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Należy za każdym razem umyć ręce mydłem, a następnie wytrzeć tak, aby nie pozostawić żadnych pyłków oraz włókien, które mogłyby przedostać się do oka podczas umieszczania w nim soczewki i je podrażniać. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać przeterminowanych lub uszkodzonych soczewek oraz płynów. Dla pełnego komfortu warto także dbać o odpowiednie nawilżenie oka poprzez stosowanie kropli redukujących uczucie suchości, jak również pieczenia.

Podziel się