Artykuł sponsorowany Protetyka stomatologiczna. Jakie są rodzaje protez zębowych?

Protetyka stomatologiczna. Jakie są rodzaje protez zębowych?

Zdrowe uzębienie to klucz do komfortowego życia na co dzień, dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać i regularnie zajmować się nim w gabinecie stomatologicznym. Czasem zdarza się jednak, że naturalne zęby ulegną uszkodzeniu na tyle, że nie mogą już spełniać swojej funkcji. Właśnie wtedy dobrą opcją mogą się okazać protezy. Jakie ich rodzaje się wyróżnia? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.

Rodzaje protez zębowych

Główny podział protez zębowych obejmuje elementy stałe i ruchowe. Różnią się one tym, czy mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjenta, czy też nie. Do protez stałych zalicza się między innymi implanty, mające postać śruby, którą umieszcza się w szczęce lub w żuchwie, dzięki czemu są one stabilne i trwałe. Na podstawie śruby mocuje się korony lub mosty (składające się z kilku połączonych ze sobą koron), które mają imitować naturalne zęby, ale te elementy wykorzystuje się również osobno. Ich funkcją jest ochrona i wzmocnienie uszkodzonego uzębienia, uzupełnienie ubytków, zapobieganie deformacjom oraz poprawa estetyki zgryzu, zwłaszcza że można odpowiednio dopasować ich kolor.

Do grupy elementów ruchomych zalicza się protezy szkieletowe, akrylowe i nakładkowe. Różnią się one od siebie między innymi stabilnością, wygodą oraz oczywiście ceną. Są przeznaczone dla osób z całkowitym oraz częściowym brakiem w uzębieniu, a od wybranego rodzaju zależy także sposób mocowania ich w jamie ustnej. Protezy zębowe tego typu charakteryzują się tym, że używa się ich za dnia, a w nocy należy je zdjąć. Wymagają one niestety przyzwyczajenia się, bo funkcjonują inaczej niż naturalne zęby. Po jakimś czasie noszenie ich powinno się jednak stać komfortowe.

W jakich sytuacjach stosuje się protezy?

Protezy można zastosować w przypadku różnych sytuacji, najczęściej wówczas gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia ubytków zębowych. Jednak te elementy stomatologiczne sprawdzają się również wtedy, kiedy konieczna jest ochrona osłabionych zębów. 

Protezy kojarzą się zazwyczaj ze starszymi osobami, ale są przeznaczone również dla młodszych pacjentów, którzy mają problemy dentystyczne – dodaje pracownik firmy Gabinety dentystyczne Gabriela Świderek.

Zaletą protez jest zwiększenie komfortu pacjenta oraz zadbanie o jego zdrowie, między innymi poprzez uzupełnienie ubytków, naprawę złamań i zapobieganie przemieszczaniu się nieuszkodzonych zębów. Poza tym pozwalają one poprawić estetykę zgryzu (ciągłość uzębienia, zakrywanie przebarwień), dzięki czemu osoby z problemami stomatologicznymi mogą uśmiechać się z większą pewnością siebie. W razie jakichkolwiek problemów zdecydowanie warto udać się na wizytę do dentysty, który być może zaleci zastosowanie protezy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas