Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o psychoterapii rodzinnej w gabinecie Certyfikowanego Psychoterapeuty Systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej z Gorzowa Wielkopolskiego?

Co warto wiedzieć o psychoterapii rodzinnej w gabinecie Certyfikowanego Psychoterapeuty Systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej z Gorzowa Wielkopolskiego?

Czasami okazuje się, że psychoterapia indywidualna nie da takich efektów jak terapia rodzinna, w której najczęściej biorą udział domownicy. Nic w tym dziwnego. Zazwyczaj problem jednego domownika wpływa na pozostałych członków rodziny. Co więcej, rodzina stale ze sobą przebywa, a ich relacje i emocje wciąż oddziałują na siebie. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na terapię rodzinną i na czym ona polega.

Jak wygląda sesja terapii rodzinnej?

Celem terapii rodzinnej jest rozwiązanie konfliktów, problemów, nieporozumień czy trudności komunikacyjnych oraz odbudowanie naruszonych więzi. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj 60−90 minut, ale każda sytuacja jest inna, dlatego to terapeuta indywidualnie ustala przebieg i czas terapii. Sesja przeprowadzana jest tak, by specjalista mógł poświęcić odpowiednią ilość uwagi każdemu z jej członków. Słucha o problemach, zachęca do mówienia, wspiera spokojny przebieg rozmowy i nikogo nie ocenia. Taka atmosfera może doprowadzić do omówienia i wyjaśnienia spraw, które w domu, bez obecności mediatora, mogłyby zakończyć się kłótnią. Terapia rodzinna bywa długotrwała, ponieważ na początku jej członkowie mają problem z otworzeniem się. Czują się skrępowani obecnością rodziny i terapeuty, nie wiedzą, jak się zachować. Wszystko jednak przychodzi z czasem, wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy terapia rodzinna okazuje się konieczna?

Zasadniczo na terapię rodzinną można udać się zawsze, gdy występują problemy i trudności wpływające na relacje i atmosferę panujące między domownikami. Można jednak wytypować sytuacje, w których niezbędna jest pomoc terapeuty, a należą do nich:

  • problemy jednego członka rodziny, które wywołują kłótnie i napięcie,

  • nieumiejętność podejmowania wspólnych decyzji, problemy komunikacyjne,

  • brak wspólnych, spokojnych rozmów,

  • problemy rodzinne, które u jednej osoby wywołują przygnębienie, agresję lub strach,

  • kryzys życiowy, na przykład śmierć lub choroba kogoś bliskiego, rozwód, problemy finansowe,

  • trudności wychowawcze.

Nie należy jednak kurczowo trzymać się powyższej listy. Z pomocy certyfikowanego psychoterapeuty systemowego Anny Czekanowskiej-Gubskiej prowadzącej Psychoterapię i Terapię Rodzin może skorzystać każdy, kto czuje, że jest mu to potrzebne. Czasem zdarza się, że rodzina obwinia o wszystkie problemy jedną osobę i skłania ją ku psychoterapii. Jeśli terapeuta dostrzeże taki problem, może zasugerować, że lepszym rozwiązaniem będzie spotykanie się ze wszystkimi domownikami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter