Artykuł sponsorowany Co to jest próchnica i jak ją leczyć?

Co to jest próchnica i jak ją leczyć?

Próchnica zębów to powszechny problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a także utraty zębów. Aby uchronić się przed nią, warto wiedzieć, czym jest próchnica oraz jakie są metody jej leczenia.

Pierwsze objawy próchnicy

Próchnica zębów, zwana też kariesem, jest chorobą infekcyjną, która prowadzi do demineralizacji twardych tkanek zęba – szkliwa i zębiny. Na początek wystarczy spojrzeć na swoje zęby - białe lub żółte przebarwienia mogą być pierwszym sygnałem jej rozwoju. W miarę postępu choroby, plamy te stają się coraz bardziej widoczne i ciemne, aż ostatecznie zmieniają się w ubytki. Ból zęba po spożyciu słodkich pokarmów lub napojów to kolejny symptom próchnicy.

Jak powstaje próchnica?

Przyczyną próchnicy są bakterie obecne w jamie ustnej, które w wyniku przemiany materii tworzą kwasy atakujące szkliwo zębów. Szczególnie narażeni na rozwój próchnicy są ci, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej, często spożywają produkty bogate w cukry i skrobie oraz mają genetyczne predyspozycje. Warto pamiętać, że również niewłaściwie leczone zęby czy ubytki wypełnione nieprawidłowo mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Metody zapobiegania próchnicy

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy. Regularne mycie zębów minimum dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Ponadto, warto ograniczyć spożycie słodkich przekąsek między posiłkami oraz wprowadzić do diety produkty bogate w fluor – mineralny składnik odgrywający istotną rolę w ochronie szkliwa przed próchnicą.

Leczenie próchnicy

Jeśli próchnica już się pojawiła, konieczne jest szybkie działanie w kierunku jej usunięcia i wyleczenia zęba. W pierwszej kolejności warto udać się do dentysty, który dokładnie zbada stan zęba i zaproponuje odpowiedni sposób leczenia. W większości przypadków konieczne będzie usunięcie zmienionej chorobowo części zęba i wypełnienie ubytku materiałem sztucznym, np. kompozytem. W sytuacji zaawansowanej próchnicy może okazać się konieczność wykonania leczenia kanałowego.

Jeśli poszukujesz kompetentnych specjalistów, którzy pomogą Ci walczyć z próchnicą, warto odwiedzić centrum stomatologiczne we Wrocławiu. Wyspecjalizowani dentyści zajmą się diagnozą problemu oraz zaproponują skuteczne metody leczenia, aby jak najszybciej przywrócić Ci zdrowy i piękny uśmiech.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas