Materiał Partnera Kiedy usuwamy ósemki? Czy to konieczne?

Kiedy usuwamy ósemki? Czy to konieczne?

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe pojawiają się tylko u niektórych pacjentów. U niektórych w ogóle nie powstają ich zalążki, u niektórych przez całe życie pozostają w uśpieniu, a u innych dokonują próby wyrżnięcia, czym często sprawiają pacjentom wiele problemów. Często zwane również zębami mądrości doprowadzają do poważnych dolegliwości bólowych oraz stanowią istotne zagrożenie dla innych zębów. W artykule dokładniej opisujemy, dlaczego ósemki tak często stanowią problem dla pacjentów oraz w jakich sytuacjach konieczna może być ich ekstrakcja.

Co to są zęby mądrości i w którym momencie mogą się pojawić?

Ósemki to ostatnie możliwe do pojawienia się u pacjentów zęby stałe. Mogą pojawić się po obu stronach szczęki i żuchwy. Z anatomicznego punktu widzenia są to trzecie zęby trzonowe. Pojawiają się tylko u niektórych osób, u większości nie pojawiają się wcale lub przez całe życie pozostają w uśpieniu i nawet nie próbują się wyrżnąć. Powodem tego jest to, że ósemki są przykładem narządów szczątkowych, czyli takich, które w wyniku ewolucji człowieka straciły swoje znaczenie i w związku z tym w pewnym momencie u większości osób w ogóle przestały się pojawiać. Główną tego przyczyną jest to, iż ósemki nie są niezbędne w procesie przeżuwania pokarmu. A dlaczego ósemki często są też nazywane zębami mądrości? Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic na Ursynowie w Warszawie:

Termin zęby mądrości jest związany z tym, że trzecie zęby trzonowe nie zaczynają rosnąć na etapie kształtowania się łuków zębowych, tylko później, gdy etap ten już się zakończy. Najczęściej ósemki wyrastają u dorosłych już ludzi, głównie między 17. a 21. rokiem życia, choć mogą pojawić się i później, np. dopiero po ukończeniu 40 lat. To, że pojawiają się tak późno, już po pełnym ukształtowaniu układu żucia, jest główną przyczyną związanych z nimi problemów. Przez to, że nie pojawiły się wcześniej, najczęściej nie ma już na nie po prostu miejsca w łukach zębowych.

Wskazania do ekstrakcji zębów mądrości

Jeżeli pojawienie się zębów mądrości nie sprawia żadnych problemów, nie trzeba ich usuwać tylko się cieszyć, ponieważ stanowią wartość dodaną. Gorzej jednak, jeżeli ich pojawienie się automatycznie powoduje powstanie różnych problemów związanych np. z odczuwaniem silnego bólu oraz stanów zapalnych przyzębia. Pojawienie się trzecich zębów trzonowych, na które nie ma już wystarczającej ilości miejsca skutkuje po prostu stłoczeniem się pozostałych zębów w łuku. Główną przyczyną usuwania ósemek jest więc po prostu brak na nie wystarczającej ilości miejsca w łukach zębowych. W takich przypadkach konieczne może być jak najszybsze wyrwanie ósemki, żeby przeciwdziałać powstałym objawom.

Nachodzenie na siebie zębów w łuku, oprócz poważnych dolegliwości bólowych, może też dawać wiele innych objawów. Może być przyczyną problemów z przeżuwaniem pokarmów, może pogarszać estetykę uśmiechu, mieć negatywny wpływ na wygląd twarzy oraz wpływać na powstanie wad wymowy. W niektórych przypadkach ósemki, żeby być przyczyną powstania poważnych problemów, nie muszą nawet próbować się wyrżnąć. Nawet w formie zębów zatrzymanych, czyli takich, które pozostają ukryte lub częściowo ukryte pod dziąsłem, ze względu na to, że zajmują jednak miejsce w łukach, mogą doprowadzić do uszkodzenia korzeni sąsiadujących z nimi zębów lub do powstania tzw. kieszeni dziąsłowej. W takich przypadkach także więc powinno się przeprowadzić ich ekstrakcje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas