Artykuł sponsorowany Charakterystyka inkubatorów Co2

Charakterystyka inkubatorów Co2

Współczesne badania laboratoryjne z zakresu biologii, mikrobiologii, farmakologii czy medycyny przeprowadzane są na sztucznie hodowanym materiale biologicznym. Te tak zwane próbki komórkowe wymagają bardzo specyficznych warunków, by mogły się rozwijać. Do stworzenia tych warunków wykorzystuje się specjalistyczne inkubatory. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, a do jednego z nich zaliczamy inkubatory gazowe. Co warto o nich wiedzieć?

Inkubatory laboratoryjne w skrócie

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach profesjonalne laboratorium biologiczne, które nie posiadałoby na swoim wyposażeniu inkubatora. Na pierwszy rzut oka urządzenia te przypominają piekarnik elektryczny – ich głównym elementem jest przestronna komora, w której umieszcza się płytki z materiałem genetycznym do hodowania próbek. Kluczową kwestią jest, by komora była bardzo dobrze izolowana i w najwyższym stopniu szczelna, gdyż tylko przy spełnieniu tych warunków inkubator może spełniać swoje zadanie, którym jest stworzenie sztucznej atmosfery niezbędnej dla prawidłowego rozwoju komórek. Powietrze wewnątrz inkubatora musi odznaczać się odpowiednio wysoką temperaturą, wilgotnością, a także składem. Brak izolacji czy nieszczelność urządzenia powodowałoby wahania tych parametrów pod wpływem zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym, co z jednej strony zaburzałoby rozwój próbek komórkowych, z drugiej zaś powodowałyby między innymi większy pobór energii. Ponadto nieszczelność komory inkubatora mogłaby przyczyniać się do skażenia próbek przed przedostające się z zewnątrz drobnoustroje.

Czym są inkubatory CO2?

Inkubatory CO2, nazywane również po prostu inkubatorami gazowymi, to jeden z kilku rodzajów inkubatorów laboratoryjnych. Zgodnie z nazwą, ich cechą charakterystyczną jest to, że umożliwiają one kontrolowanie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze wewnątrz komory. To bardzo ważna cecha, gdyż dwutlenek węgla odgrywa istotną rolę dla przetrwania kultury komórkowej, wpływa między innymi na poziom pH próbek. Stężenie CO2 w powietrzu atmosferycznym jest zbyt niskie między innymi do hodowania próbek komórkowych pochodzących z organizmu ludzkiego – wynosi ono zaledwie 0,04% podczas gdy stężenie dwutlenku węgla w organizmie jest około 160 razy wyższe, wynosi około 6,5%. Inkubatory gazowe dostępne w ofercie marki PHCbi umożliwiają kontrolę stężenia dwutlenku węgla sztucznej atmosferze z bardzo dużą precyzją i w zakresie od 0 do 20% przy zachowaniu bardzo niewielkiej fluktuacji.

Wyposażenie inkubatorów gazowych

Dla zapewnienia maksymalnej wydajności oraz bezpieczeństwa hodowanych próbek komórkowych, inkubatory gazowe wyposażane są w szereg rozwiązań, między innymi:

  • Systemy dekontaminacji wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe lub nadtlenek wodoru – dzięki nim wnętrze komory jest skutecznie oczyszczanie z drobnoustrojów, które mogłyby powodować zanieczyszczenie i zniszczenie materiału biologicznego.
  • Obieg powietrza - wymuszony przez wentylatory przepływ powietrza wewnątrz komory przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatury oraz wilgotności w całej objętości komory. To z kolei powoduje, że wszystkie próbki, niezależnie od tego, w którym punkcie komory się znajdują, mają zapewnione te same warunki.
  • Ogrzewanie i izolację termiczną – dla równomiernego ogrzewania komory inkubatory wyposażone są w kilka źródeł ciepła, z kolei pianka melaminowa o wysokiej gęstości zapobiega stratom energii cieplnej i wychładzaniu wnętrza.

Za pracę urządzenia odpowiada z kolei intuicyjny w obsłudze mikroprocesor kontrolny, który wykorzystuje nowoczesne czujniki do kontroli parametrów atmosfery wewnątrz komory.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas