Artykuł sponsorowany Budowa i rodzaje protez kończyn dolnych

Budowa i rodzaje protez kończyn dolnych

Proteza w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu. W dzisiejszych czasach stosowanie protez jest bardzo powszechne. Zastępują one narządy niepełnosprawne oraz uszkodzone w wyniku chorób lub wypadków. Protezy najczęściej kojarzą się z powszechnie stosowaną sztuczną szczęką, ale w rzeczywistości dotyczą organów wewnętrznych – jak sztuczna zastawka serca lub zewnętrznych, jak protezy kończyn dolnych.

Nie mylić z ortezą

Podstawowa różnica dotyczy zakresu obowiązków przedmiotu. Głównym zadaniem ortezy jest unieruchomienie stawów kończyn, które uległy urazom np. skręceniu, zwichnięciu lub zerwaniu więzadeł. Ortezy tylko wspomagają funkcjonowanie słabego organu, a stosowane zwykle po to, by przywrócić jego pełną sprawność. Protezy to całościowe obiekty zastępujące dany narząd, które nie mają na celu leczenia niepełnosprawności.

Różne rodzaje protez kończyn

Często zdarza się, że w wyniku wypadku lub poważnej choroby jedyną możliwością uratowania życia pacjenta jest amputacja kończyny. Wiedza na temat ubytków w kończynach jest obecnie tak duża, że pozwala na tworzenie protezy kończyn, która w poprawia funkcjonalność ruchową pacjenta. Nowoczesna technologia pozwala na stworzenie dowolnej protezy kończyny dolnej, która ułatwi codzienne funkcjonowanie i odciąży zdrową kończynę, przywracając sprawność ruchową.

Rodzaje protez kończyn dolnych uzależnione są od problemu, który mają rozwiązać. Uzupełnienie może dotyczyć stopy, podudzia lub uda. Tworzone są również protezy stosowane w sytuacji wyłuszczenia w stawie biodrowym. Jeśli chodzi o protezy kończyn dolnych, na rynku dostępne są protezy uzupełniające ubytki stopy, które najczęściej są spowodowane tzw. zespołem stopy cukrzycowej. Takie protezy są bardzo różne, w zależności od amputacji. W wykonaniu protezy uda ważny jest tryb życia prowadzony przez pacjenta, przyczyna amputacji oraz to, w jakiej kondycji jest kikut po operacji. Staw kolanowy w tej protezie również wybierany jest w oparciu o aktywność pacjenta, bierze się tu pod uwagę także wiek. Do wykonania leja protezowego wykorzystuje się nowoczesne tworzywa sztuczne, które mają właściwości pielęgnacyjne. Stosuje się również lekkie kompozyty, a łączenia i przeguby wykonane są ze stali nierdzewnej. Protezy kończyn mają różne formy – od prostych plastikowych wkładek, po zaawansowane elektromechanizmy i protezy z mikroprocesorami, które optymalizują każdy ruch, odwzorowując płynny chód. Protezy takie są bezpieczne i pozwalają odzyskać sprawność fizyczną – w wielu przypadkach pozwalają także na uprawianie sportu.

Amputacja kończyny to nie koniec świata – to początek nowego rozdziału, który nasza firma chce zacząć razem z pacjentem, oferując mu najwyższej jakości protezy. Pozwoli to na cieszenie się z codzienności i odzyskanej sprawności fizycznej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas