Artykuł sponsorowany Badanie koordynacji ruchowej w przychodni MEDAN

Badanie koordynacji ruchowej w przychodni MEDAN

Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej MEDAN, który działa w Jarocinie, specjalizuje się przede wszystkim w szeroko rozumianej diagnostyce różnych schorzeń. W przychodni tej można wykonać badanie EKG, poziomu cukru, słuchu, postawy, wzroku, a także można  określić pełną morfologię krwi. Ponadto ośrodek MEDAN zapewnia badania okresowe dla kierowców, konsultacje psychologiczne i polecane między innymi dla dzieci badania koordynacji ruchowej. To o nich dowiedzieć się można więcej z dalszej treści artykułu.

Czym jest badanie koordynacji ruchowej?

Badanie koordynacji ruchowej polega na wykonaniu różnego rodzaju testów pod czujnym okiem lekarzy. Wiele zadań, które musi przejść pacjent, dotyczy wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Pod tym kątem ośrodek MEDAN wyróżnia się na tle innych przychodni, zapewniając badania z użyciem zaawansowanej technologii. Jeśli chodzi o elementy oceniane podczas testów koordynacji ruchowej, pod uwagę brane są:

  • zdolność utrzymywania równowagi,

  • zdolność do zrytmizowania, łączenia i różnicowania ruchów

  • zdolność do szybkiego reagowania,

  • zdolność do dokładnego wykonywania ruchów,

  • zdolność do szybkiej zmiany ruchów w celu dostosowania ich do konkretnej sytuacji.

Ponadto badanie koordynacji ruchowej wiąże się z analizą prawidłowości poczucia czasu i przestrzeni pacjenta, a także jego pamięci ruchowej. Specjaliści z przychodni MEDNA dużą uwagę zwracają na wykonywanie spontanicznych oraz automatycznych ruchów, które niestety u wielu dzieci, a nawet dorosłych wykształciły się w nieprawidłowy sposób.

Komu polecane są badania koordynacji ruchowej?

Badania koordynacji ruchowej szczególnie poleca się wykonywać wśród dzieci. Pozwalają one określić prawidłowość rozwoju motoryki ciała na różnych etapach rozwoju, a także umożliwiają wykrycie różnego rodzaju schorzeń. Nieprawidłowa koordynacja ruchowa może bowiem wskazywać na problemy neurologiczne, zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, wady postawy i szkieletu oraz na wiele innych chorób, od tych mających podłoże psychosomatyczne począwszy, na ortopedycznych kończąc. Lekarze z przychodni MEDAN zapraszają zatem na badania koordynacji ruchowej zaniepokojonych rodziców, a także wszystkich zainteresowanych, którzy chcą skorzystać z takiej diagnostyki w celach profilaktycznych. Dodać warto, że testy motoryki u dzieci niekiedy wymagane są przed kluby sportowe czy szkoły. Mogą one być bowiem częścią oceny dojrzałości szkolnej. Kiedy jeszcze można zlecane są takie badania?

Specjaliści z przychodni MEDAN wykonują testy koordynacji ruchowej również u osób po udarach, wylewach, przebytych chorobach neurologicznych oraz po wypadkach i kontuzjach. Badanie motoryki ważne jest też w przypadku oceny stanu zdrowia kierowców zawodowych czy pracowników mających wykonywać obowiązki na wysokościach.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas