Materiał Partnera Stomatologia psów – zadbaj o uzębienie swojego czworonoga

Stomatologia psów – zadbaj o uzębienie swojego czworonoga

Ból zęba, próchnica czy problemy z dziąsłami – takie przypadłości skutecznie spędzają sen z powiek każdemu z nas. Podobnie jest z psami, które szczególnie przeżywają schorzenia w obrębie jamy ustnej. Stają się one wtedy osowiałe lub agresywne, a niekiedy tracą całkowicie apetyt. Jak zatem zadbać o uzębienie czworonogów? Stałe konsultacje weterynaryjne oraz profilaktyka to podstawa. Prócz tego ważne są różnego rodzaju zabiegi.

Zacznij od profilaktyki

Już od szczenięcego wieku psa należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej naszego domowego towarzysza. Jest to niebywale ważne, ponieważ codzienne dbanie o zęby i przyzębie czworonoga pomaga uchronić go przed poważniejszymi schorzeniami. Prócz tego warto wiedzieć, że choroby w obrębie jamy ustnej wpływają na zachowanie psa, a także ogólny stan zdrowia. Wiele badań udowodniło, iż nieprawidłowa higiena zębów zarówno u człowieka, jak i zwierząt wpływa na rozwijanie się chorób serca, układu krwionośnego czy też pracę układu pokarmowego. Obniżona staje się także odporność organizmu. Profilaktyka jest zatem niebywale ważna. Na czym ona polega?

Weterynarz powinien zaproponować odpowiednie preparaty oraz specjalne przekąski dentystyczne dla zwierzaka. Istotne może być też ustalenie dobrej diety bogatej m.in. w wapno. Rekomendowane jest też ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego. To on w dużej mierze wpływa na rozwój poważniejszych schorzeń: ropni, próchnicy zębów czy recesji dziąseł. Do domowego użytku zakupić można też specjalne szczoteczki do zębów dla psów. Gumową nakładę umieszcza się na palcu i czyści się nią zęby czworonoga. Jest to świetny sposób na zdrowe zęby psów, które są cierpliwe i nie wyrywają się przy takich czynnościach.

Sanacja jamy ustnej u psów

Najlepsze lecznice weterynaryjne przygotowane są również do tzw. sanacji jamy ustnej u psów. Jest to szereg zabiegów stomatologicznych, których celem jest kompleksowe leczenie zębów oraz przyzębia. W ramach sanacji jamy ustnej ważne jest likwidowanie stanów zapalnych, ran, ropni, infekcji oraz próchnicy, czyli wszystkich schorzeń, które wywołują ból oraz wpływają na pogorszony stan zdrowia zwierzęcia. Pamiętać też warto, że brak walki z wymienionymi schorzeniami może prowadzić u psów do zakażenia innych narządów oraz tkanek. Jak jeszcze leczone są zatem czworonogi u weterynarzy w ramach pomocy stomatologicznej?

Najlepsi specjaliści przeprowadzają ekstrakcje zębowe oraz pomagają ustalić leczenie implantologiczne. Coraz popularniejsze jest również zakładanie aparatów ortodontycznych psom z poważnymi wadami zgryzu. W tym celu od lekarza weterynarii warto uzyskać skierowanie do specjalistycznej klinki.

Halitoza – walka z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej

Do weterynarza, który specjalizuje się w stomatologii psów, warto udać się również w celu zwalczenia halitozy. Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej naszego zwierzaka najczęściej wskazuje na nieodpowiednią dietę, toczące się stany zapalne narządów wewnętrznych, a także może wiązać się z chorobami zębów i przyzębia. Halitozy nie można zatem bagatelizować. To jeden z objawów, który wskazuje na konieczność skonsultowania stanu zdrowia psa ze specjalistą.

Polecana jest weterynarz Małgorzata Atanowska-Eskander, która prowadzi przychodnię weterynaryjną ESKANDER. W ramach poradni dentystycznej takie lecznice powinny dodatkowo zapewniać badanie RTG jamy ustnej, badania laboratoryjne i mykologiczne czy też zabiegi chirurgii onkologicznej oraz urazowej. 

Opracowanie:

Podziel się