Materiał Partnera Babeszjoza u psów – śmiertelna choroba przenoszona przez kleszcze

Babeszjoza u psów – śmiertelna choroba przenoszona przez kleszcze

Kleszcze są pajęczakami występującymi powszechnie na większości terytorium Polski. Ich bytowania przenosi nie tylko groźną dla ludzi boreliozę, ale także śmiertelnie niebezpieczną dla psów babeszjozę. Jest to choroba pasożytnicza, na którą narażone są wszystkie psy, regularnie przebywające na otwartym terenie. Nieleczona babeszjoza praktycznie nie daje psu szans na przeżycie. Sprawdź, jak ją wcześnie zdiagnozować oraz jakie kroki należy podjąć.

Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza może być chorobą odkleszczową, gdyż często jest przez nie przenoszona. Wywoływana jest przez pasożyty, które kleszcze wprowadza do krwiobiegu psa po odpowiednio głębokim ukąszeniu. Według ekspertów z Gabinetu Weterynaryjnego Tomasza Garbala pies, który został zakażony tymi pasożytami, nie ma większych szans na przeżycie, jeśli nie zostanie podjęte specjalistyczne leczenie. Warto zaznaczyć, że ta choroba jest groźna także dla ludzi, choć osoby zdrowe są na nią mało podatne. Zagrożone są głównie osoby starsze, dzieci, a także osoby z mocno osłabionym układem odpornościowym, na przykład na skutek wyniszczającej choroby. Przebieg choroby polega na tym, że pasożyty atakują układ krwionośny psa, a mianowicie czerwone krwinki. Powoduje to błyskawiczne wyniszczanie narządów wewnętrznych i anemii.

Objawy i leczenie babeszjozy psów

Najbardziej widoczne objawy babeszjozy psów to nagła apatyczność i brak apetytu. Choroba przebiega gwałtownie, więc są to objawy bardzo łatwe do rozpoznania, z tego względu, że występują z dnia na dzień. Nie wystarczą jednak do całkowitego rozpoznania choroby. Inne objawy to gorączka, wymioty, biegunka, a także pojawienie się krwi w moczu. Z bardzo wymiernych objawów można także wymienić mocną niewydolność krążeniową, która objawia się tym, że pies nagle traci siły nawet do normalnego poruszania się. Leczenie polega na podawaniu leków pasożytniczych, a także niwelowaniu objawów, poprzez dożylne podawanie płynów i minerałów. Podjęcie leczenia w pierwszych dniach wystąpienia objawów jest kluczowe dla skutecznego wyleczenia babeszjozy.

Jak ochronić psa przed chorobami odkleszczowymi?

Ze względu na trudności w leczeniu, najlepiej jest prowadzić odpowiednią profilaktykę przeciw kleszczom. Przydatne do tego są obroże przeciwkleszczowe i specjalne preparaty odstraszające kleszcze, które wciera się w sierść psa. Istotne jest także, aby po każdym spacerze przeglądać sierść i usuwać kleszcze. Istnieją także szczepionki dla psów przeciwko babeszjozie, ale ich skuteczność nie jest potwierdzona i nie praktykuje się ich podawania.

Opracowanie:

Gabinet Weterynaryjny Lek Weterynarii Tomasz Garbal

Dębica , Kosynierów Racławickich 20

Podziel się