Materiał Partnera Odrobaczanie psów i kotów

Odrobaczanie psów i kotów

Profilaktyka przeciw pasożytom oraz okresowe odrobaczanie psów i kotów jest bardzo ważne dla zdrowia naszych czworonogów. Jest to najczęściej wykonywany zabieg w lecznicach weterynaryjnych. Wielu właścicieli zwierząt posiada błędne myślenie, że wystarczy odrobaczyć pupila w wieku młodzieńczym. Niestety, odrobaczanie trzeba wykonywać regularnie, jeżeli nie chcemy, aby nasz zwierzak chorował.

Jakie pasożyty występują u kotów i psów oraz jak dochodzi do zarażenia?

Istnieje wiele rodzajów pasożytów, które mogą wywoływać zarażenia u naszych psów i kotów. Najczęściej mamy do czynienia z pasożytami jelitowymi, np. glisty, włosogłówki, tęgoryjce i tasiemce oraz z pasożytami, które nie występują w jelitach, są to m.in. nicienie podskórne, płucne czy sercowe. Nasz pupil może zarazić się pasożytami głównie na spacerze przez kontakt z wydalinami innych zwierząt lub bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem. Istnieją również sytuacje, w których szczenięta mogą zarazić się od matki, np. przez mleko lub jeszcze przed urodzeniem. Psy i koty, które prowadzą wychodzący tryb życia są w większym stopniu narażone niż zwierzęta niemające kontaktu z innymi zwierzętami lub ich odchodami. U psów i kotów zarażonych pasożytami często występują biegunki, wymioty, problemy ze skórą oraz zmniejszona odporność. Zdarza się również, że pasożyty mogą doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niektóre pasożyty także mogą przenosić się na człowieka, dlatego pamiętajmy o profilaktyce.

Sposoby odrobaczania psów i kotów

O sposobach odrobaczania powinien zadecydować lekarz weterynarii, który zajmuje się naszym zwierzęciem, np. weterynarz w Chorzowie, który na podstawie wywiadu, objawów zwierzęcia czy badania kału lub krwi dobierze jak najlepszy preparat. Odrobaczyć naszego czworonoga możemy za pomocą tabletek, które są najczęściej stosowane – wystarczy wrzucić ją do pokarmu, a nasz pupil nawet nie zauważy, że ją zjadł. Kolejne metody na odrobaczenie są zastrzyki, preparaty stosowane bezpośrednio na skórę, zawiesiny czy pasty. Jednak pamiętajmy, że podanie gotowego preparatu, jakim jest np. tabletka zwalczy tylko pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym a organizm zwierzęcia nie będzie chroniony na przyszłość.

Jak często odrobaczać psy i koty oraz jak zapobiegać pasożytom?

Dorosłe psy oraz koty powinniśmy odrobaczać systematycznie, co 3-6 miesięcy. Warto określić grupę ryzyka, zwracając uwagę na to, czy nasz pupil biega swobodnie bez dozoru, czy przebywa w domu, czy ma kontakt z innymi zwierzętami albo ich odchodami. Jeśli nie możemy określić ryzyka zarażenia powinniśmy odrobaczać zwierzę minimum, co 4 miesiące – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Młode psy od 4 do 6 tygodnia życia oraz koty od 4 tygodnia do 3 miesiąca życia powinniśmy odrobaczać, co 4 tygodnie. Aby zapobiegać pasożytom warto regularnie podawać środki zewnętrzne, np. na skórę, sprzątać po swoim pupilu, nie pozwalać na kontakt z odchodami innych zwierząt czy przeprowadzać okresowe badania kału. Jeżeli będziemy pamiętać o tych zasadach, będziemy mieć większą pewność, że nasz pupil będzie bezpieczny i nie zachoruje.

Podziel się