Materiał Partnera Problemy behawioralne psa. Jak skutecznie je rozwiązać?

Problemy behawioralne psa. Jak skutecznie je rozwiązać?

Wszystkim znane jest stwierdzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Decydując się na zwierzę, musimy mieć na uwadze zarówno jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Co robić, gdy pies nagle zmienia swoje usposobienie? Odpowiednie rozpoznanie problemu, a kolejno praca z nim, pomagają rozwiązać kłopotliwe dla człowieka zachowania psa.

Czym jest terapia behawioralna?

Pies w domu to ogromna odpowiedzialność, a jego wychowanie to ciągły i trudny proces. Każdy, kto decyduje się na zwierzę, musi mieć świadomość, że psychika psów jest bardzo rozbudowana, podobnie jak u ludzi. Terapia behawioralna jest zatem połączeniem psychiatrii z ludzką psychologią.

Nie ma jednoznacznych czynników, które mają wpływ na zmianę zachowania psa. Czasem wystarczy jeden impuls, aby czworonożny przyjaciel zaczął zachowywać się agresywnie. Hałas może powodować strach, a inne bodźce uczucie lęku. Jeśli pies obsesyjnie znaczy terytorium to również oznaka tego, że coś niepokojącego dzieje się w jego psychice. Szczekanie, wycie i niszczenie mieszkania to inne problemy z natury behawiorystycznej.  Wśród nich wymienia się jeszcze: zaburzenia snu i łaknienia, problem z rozpoznawaniem ludzi i miejsc, nadruchliwość i domaganie się uwagi.

Stopniowy powrót do normalnej kondycji psychicznej jest możliwy dzięki terapii behawioralnej pod okiem specjalisty. Terapia polega na bardzo dokładnej obserwacji psa. Kolejno, poprzez zastosowanie odpowiednich zaleceń, wykonuje się działania eliminujące dany czynnik z życia zwierzęcia. Terapia behawioralna niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność, ryzyko oraz wysoki stopień trudności. Lekarze weterynarii, zajmujący się dodatkowo medycyną behawioralną, mogą również rozpoznać ewentualne podłoże somatyczne. Profesjonalna praca z psem i indywidualne podejście do każdego przypadku sprawiają, że terapia może przejść efektywnie i szybko. Taką pomoc zapewnia Joanna Iracka, która prowadzi gabinet weterynaryjny.

Wychowanie poprzez zrozumienie

Ważne miejsce w wychowaniu zajmuje zrozumienie. Im bardziej zagłębimy się w psychikę psa, tym bardziej go zrozumiemy. Behawioryści oferują liczne wykłady i warsztaty, dzięki którym możemy lepiej poznać i zrozumieć psa. Szkolenie i nauka psa od jego najmłodszych lat to również ważny punkt w odpowiednim wychowaniu pupila.

Opracowanie:

Iracka Joanna, lek. wet.Gabinet

Strzeniówka , Magnolii 40

Podziel się