Artykuł sponsorowany Kiedy należy udać się do dermatologa weterynaryjnego i jak przygotować zwierzę do wizyty?

Kiedy należy udać się do dermatologa weterynaryjnego i jak przygotować zwierzę do wizyty?

Dermatologia weterynaryjna to obszerna dziedzina – dermatolog leczy choroby objawiające się świądem lub zmianami skórnymi, na które często cierpią nasi czworonożni przyjaciele. Zdarza się, że ustalenie przyczyn choroby wymaga zaawansowanej diagnostyki i kompleksowych badań, które oferują najlepsze gabinety weterynaryjne. Wybierając się do dermatologa, zwierzę trzeba odpowiednio przygotować.

Kiedy należy udać się do dermatologa weterynaryjnego?

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych cierpień zwierzęcia związanych z chorobami skórnymi. Schorzenia dermatologiczne zwykle wiążą się ze zmianami atopowymi i powodują dyskomfort w postaci świądu. Gdy pies często się wylizuje i wydrapuje, to może być objaw, że mamy do czynienia z:

  • Obecnością pasożytów

  • Infekcją bakteryjną lub grzybiczą

  • Alergią skórną lub pokarmową

Usługi dermatologii zwierząt świadczy Gabinet Weterynaryjny ELZA w Świdniku, który wykonuje szczegółowe badania diagnostyczne. Oznaki, które powinny skłonić właściciela do umówienia wizyty w gabinecie weterynaryjnym to oprócz świądu także zmiany skórne w postaci łupieżu i strupów oraz rumieni, krostek i łojotoku. Zaniepokoić powinno nadmierne wypadanie sierści i łysienie, co może świadczyć o grzybicy. Włosy w miejscach objętych zakażeniem stają się suche i łamliwe, a skóra może być przebarwiona. W skrajnych przypadkach pojawiają się guzki i grudki. Zwierzę rozdrapując swędzące miejsca, może doprowadzić do pojawienia się infekcji bakteryjnej.

Pod żadnym pozorem zwierzęcia z objawami chorób skórnych nie należy leczyć na własną rękę. Konieczne jest bowiem wykonanie badań diagnostycznych i dobranie odpowiednich leków – często z antybiotykiem, które dostępne są tylko na receptę. Mogą to być środki naskórne lub doustne.

Jak przygotować zwierzę do wizyty u dermatologa weterynaryjnego?

Ponieważ wizyta u dermatologa zwykle związana jest z dokładnymi badaniami w celu ustalenie przyczyn występujących zmian, to należy pamiętać o tym, aby zwierzęcia nie kąpać przynajmniej przez dwa dni poprzedzające wizytę. Nie należy także czyścić uszu ani podawać kropli i maści. Zwierzę powinno być na czczo. Dermatologia zwierząt w Świdniku to między innymi zaawansowana diagnostyka – może być konieczne pobranie próbek krwi lub moczu.

Weterynarz powinien otrzymać historię wszystkich przebytych chorób zwierzęcia, książeczkę zdrowia i wyniki dotychczasowych badań, a także listę stosowanych leków. Dermatolog zwierząt może zapytać o dietę i rodzaj podawanego pokarmu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas