Artykuł sponsorowany Mastif tybetański - pies o lwim sercu

Mastif tybetański - pies o lwim sercu

Z wyglądu przypomina niedźwiedzia, z charakteru lwa, a tak naprawdę jest psem. Mastif tybetański, bo o nim mowa, posiada wszystkie cechy tych zwierząt. Która w nim dominuje, jak go oswoić i jak dbać o jego piękne futro?

Pochodzenie mastifa tybetańskiego i powiązane rasy

Mastif tybetański to rasa rzadko spotykana w Polsce - oryginalna i jedna z najdroższych na świecie. Są to ogromne zwierzęta, przypominające małe niedźwiedzie albo lwy. Pochodzą z Indii, Nepalu i przede wszystkim Tybetu, gdzie od wieków towarzyszyły ludziom w codziennym życiu w Himalajach. Przystosowane do życia w skrajnych warunkach nauczyły się zwinności i wytrzymałości. Pierwotnie miały przy tym mniejszy rozmiar, niż obecne mastify tybetańskie spotykane w Europie.

Mastify tybetańskie już od starożytności były przedstawiane w sztuce przez artystów. Stąd naukowcy toczą spór o to, czy rasa ta jest praprzodkiem innych dogowatych. Aktualnie uważa się to za mit. Co ciekawe, w XIX wieku rasie tej groziło wyginięcie  - została uratowana przez Brytyjczyków po sprowadzeniu psów do Europy.

Idealny wygląd mastifa tybetańskiego

Za niedźwiedzi wygląd odpowiadają u mastifów tybetańskich potężna sylwetka i charakterystyczna, gęsta sierść. Mogą być czarne, brązowe, złote lub czerwone, czasem z białymi plamami na klatce piersiowej. Ich gruba sierść pozwala im na przetrwanie w niskich temperaturach - źle się więc będą czuły w czasie upałów.

Mastify tybetańskie są duże i umięśnione. Posiadają wielkie łby, szerokie zady i głęboką klatkę piersiową. Ich ogony są średnio długie i lekko podwinięte.

Tresura mastifa tybetańskiego

Mastify tybetańskie są bardzo trudne w wychowaniu. Są dominujące i uparte, potrzebna jest im duża cierpliwość i konsekwencja ze strony właściciela. Trzeba im jasno wyznaczyć granice.

Potrafią poruszać się cicho i są aktywne głównie nocą. W dzień z reguły śpią. Potrzebują przestrzeni i spacerów - będą więc świetnie czuły się w domach z ogrodem. Zresztą są to psy stróżujące i właśnie do ochrony obiektów są często kupowane. Świetnie nadają się też jako psy pasterskie - nie boją się walki z drapieżnikiem, który może zaatakować stado.

Szczenię tej rasy najlepiej kupić od wyspecjalizowanego hodowcy, takiego jak Hundo Koro. Będzie on potrafił odpowiedzieć na wszystkie nasze wątpliwości, a także podpowie, jak ułożyć swoje relacje z psem.

Psy te lubią się bawić i nadadzą się na towarzyszy dla dzieci. Jednak niektóre osobniki - szczególnie te czysto chińskiej krwi - mogą być agresywne wobec osób, których nie znają, a które budzą ich podejrzliwość.

Pielęgnacja mastifa tybetańskiego

Pod dobrą opieką mastify tybetańskie mogą żyć nawet 16 lat. Rzadko chorują, jeśli są dobrze żywione i dużo się ruszają. Najczęstszą chorobą jest zapalenie spojówek i uszu - trzeba więc zwrócić uwagę na ich higienę. Dodatkowo w szczenięctwie niezbędna jest suplementacja, aby utrzymać w dobrym stanie ich stawy.

Sierść trzeba regularnie szczotkować, a gdy zaczyna wypadać - nawet każdego dnia. Nie brudzi się ona i nie ma brzydkiego zapachu, co jest rzadko spotykane przy tak dużych rasach. Odpowiednio zadbane będą zachwycać przez wiele lat!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas