Artykuł sponsorowany Co zrobić, gdy kot ma złamany kieł?

Co zrobić, gdy kot ma złamany kieł?

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Niekoniecznie. Co gorsza, gdy chodzi własnymi ścieżkami, zdarzają mu się przykre wypadki. Jednym z częstych urazów kotów jest złamanie kła, przy czym opiekunowie nierzadko dostrzegają brak zęba dopiero po kilku dniach. Czy taki ubytek w uzębieniu kota powinien niepokoić? Co powinieneś zrobić, jeśli twój pupil straci kieł lub jego część?

Jak dochodzi do złamania zęba u kota?

Koty to wyjątkowo niezależne zwierzęta, dlatego wielu właścicieli nigdy nie dowie się, w jaki sposób ich zwierzak stracił ząb. A możliwości jest wiele. Gabinet stomatologii weterynaryjnej ANIMARVET w Gdańsku odwiedzały już koty, które straciły kły w zabawie, podczas walki o kotkę, w wyniku niefortunnych skoków, ale też w nieznanych okolicznościach. Jeśli kot jest towarzyski, właściciel ma szansę dość szybko zauważyć zmianę w stanie uzębienia pupila. Zdarza się jednak i tak, że do inspekcji pyszczka skłania dopiero znaleziony gdzieś w domu fragment zęba.

Ważne! Szczególnie narażone na złamanie zęba są koty wychodzące, zwłaszcza niekastrowane – te bardzo często wdają się w podwórkowe bójki. Ryzyko angażowania się w walki z innymi kotami to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sterylizować nasze czworonogi. Pamiętaj też, że koty wychodzące są bardziej narażone na choroby zakaźne, pasożytnicze, a także na zaginięcie.

Co robić ze złamanym kłem u kota?

Po złamaniu kła może dojść do krwawienia z dziąsła, rozwoju opuchlizny i zakażenia. Jednak nawet jeśli kot nie daje znać, że coś mu dolega, powinieneś zabrać go do weterynarza. Złamany ząb u kota wymaga opieki stomatologicznej – w przeciwnym razie zwierzak może długo cierpieć w milczeniu, a w końcu poważnie się rozchorować. Lekarz weterynarii zbada twojego pupila i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Jeżeli podczas złamania doszło do odsłonięcia miazgi zębowej, konieczne będzie leczenie. Na czym ono polega? To zależy od stopnia uszkodzenia ząbka.

Jeśli odłamaniu uległa niewielka część kła, można go uratować. W gabinetach stomatologii weterynaryjnej przeprowadza się leczenie kanałowe, które przebiega podobnie jak u ludzi. Ząb trzeba oczyścić i zaplombować. Zabieg zawsze odbywa się w znieczuleniu, więc kot nie cierpi. Zęby ułamane bardzo blisko dziąsła zazwyczaj poddaje się ekstrakcji. Pozostawienie takiego zęba w pyszczku groziłoby rozwojem bolesnej i potencjalnie niebezpiecznej dla ogólnego zdrowia infekcji. Utrata pojedynczego zęba nie powinna wpłynąć negatywnie na komfort życia zwierzaka. Kot bez kła spokojnie poradzi sobie z jedzeniem karmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas