Artykuł sponsorowany Zobowiązania pracodawcy wobec ZUS i US

Zobowiązania pracodawcy wobec ZUS i US

Prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniając inne osoby, każdy przedsiębiorca ma określone zobowiązania wobec instytucji państwowych, takich jak ZUS i urząd skarbowy. Są one jednak zgoła odmienne w wypadku umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Chcąc prawidłowo się rozliczyć, warto zatrudnić biuro rachunkowe, ale każdy pracodawca powinien sam orientować się, jakie świadczenia musi opłacać. Sprawdź to, chcąc uniknąć niedomiaru.

Jakie składki odprowadza pracodawca?

Działalność gospodarcza prowadzona w sposób ciągły, wraz z zatrudnianiem osób fizycznych wymaga od pracodawcy sformalizowania zatrudnienia i podpisania jednej z trzech umów. Są to:

  • umowa o pracę,

  • umowa o zlecenie,

  • umowa o dzieło.

Jak podkreślają eksperci z Iva Doradztwo Podatkowe, dla pracodawcy kluczowe jest rozróżnienie, kiedy może wejść w relację prawną na warunkach konkretnej umowy, gdyż to warunkuje ilość i wysokość sumy wszystkich podatków. Wchodzą w nie składki na ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne, fundusz pracy, fundusz świadczeń gwarantowanych) oraz zaliczka na podatek dochodowy, którą obsługuje Urząd Skarbowy. Doświadczona księgowa w firmie jest kluczem do tego, aby zoptymalizować koszty zatrudnienia i wskazać optymalne dla danej firmy formy zatrudnienia. W zależności od wybrania formy umowy, różnica pomiędzy kwotą, którą wypłaci pracodawca, a kwotą, którą otrzyma pracownik, może wynieść nawet 30 punktów procentowych. Taka różnica zdecydowanie wpływa na konkurencyjność firmy w oczach pracowników. Istnieją także inne formy zatrudnienia, ale większość pracowników zatrudniona jest na powyższych.

Usługi księgowe – płace, a świadczenia na ZUS

Zatrudniając kadry z tytułu umowy o pracę, należy odprowadzać pełne składki ZUS. Są one najbardziej kosztowne, a ostatecznie pracownik „na rękę” dostaje 61% wszystkich kosztów pracodawcy (włączając to kwotę brutto oraz resztę obowiązkowych świadczeń). Nieco mniej obciążająca jest umowa zlecenie. Zasady odprowadzania składek w od tej formy zatrudnienia są dość zawiłe, ale pracownik ostatecznie dostanie około 75% kwoty, którą pracodawca będzie zobligowany wypłacić pracownikowi i odprowadzić w podatkach. W tym przypadku przede wszystkim odchodzi obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Najmniej obciążające są zaś umowy o dzieło, z których pracodawca odprowadza jedynie podatek dochodowy, przez co pracownik dostaje niemal 90% kwoty brutto. Nie każdą umowę można jednak stosować, w każdym przypadku, o czym należy pamiętać, nie chcąc narazić się na konieczność dopłacania niedomiaru podatkowego. Profesjonalne biuro rachunkowe rozwieje wszystkie wątpliwości na ten temat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas