Materiał Partnera Zagraniczny transport zwłok z pomocą Zakładu Pogrzebowego „Witwicka”

Zagraniczny transport zwłok z pomocą Zakładu Pogrzebowego „Witwicka”

Często zdarza się, że do śmierci bliskiej nam osoby dochodzi poza granicami kraju. Wiele osób emigruje z Polski w celach zarobkowych, wiele też ginie na zagranicznych autostradach, w czasie wycieczek czy innych, nieprzewidzianych okolicznościach. W takiej sytuacji konieczne jest sprowadzenie zwłok do ojczyzny, by pochować je na lokalnym cmentarzu. Pomoże w tym Zakład Pogrzebowy „Witwicka”. Jakie warunki trzeba spełnić, by sprowadzić ciało zmarłego do Polski?

Formalności związane ze sprowadzeniem zwłok z zagranicy

Żeby ciało zmarłego mogło przekroczyć granicę kraju i zostać pochowane w Polsce, jego bliscy muszą dopełnić wielu formalności, na podstawie których zostanie wystawione pozwolenie na transport zwłok. Wśród potrzebnych dokumentów nie może zabraknąć:

  • wniosku o sprowadzenie zwłok z zagranicy,
  • upoważnienia do międzynarodowego przewozu zwłok,
  • oświadczenia o braku choroby zakaźnej
  • aktu urodzenia, aktu małżeństwa (format międzynarodowy).

Międzynarodowy transport zwłok najlepiej będzie zlecić pracownikom zakładu pogrzebowego. W przypadku Wrocławia i okolicznych miejscowości warto zwrócić się o pomoc do Zakładu Pogrzebowego „Witwicka”, który ma duże doświadczenie w usługach tego typu. Większość firm funeralnych bierze na siebie załatwienie wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem zwłok do Polski. Jest to bardzo wygodne dla rodziny zmarłego, która – często po raz pierwszy – musi zmierzyć się z takim zadaniem. Pamiętajmy też, że każde państwo ma swoje procedury postępowania ze zwłokami. Decydując się na współpracę z profesjonalistami, zyskujemy pewność, że pracownicy domu pogrzebowego będą dysponowali aktualną wiedzą na ten temat.

Transport zwłok specjalistycznym pojazdem

Transportowane zwłoki muszą zostać odpowiednio zabezpieczone.  Składa się je do wytrzymałej, metalowej trumny. Jej dno pokrywa się substancją chłonną, a wieko –  zostaje hermetycznie zalutowane. Tak przygotowaną trumnę pakuje się do drewnianej skrzyni, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Całość przewożona jest specjalistycznym pojazdem, który składa się z dwóch części.

W pierwszej znajduje się kierowca i – jeśli istnieje taka potrzeba – jego zamiennik, w drugiej zaś – trumna z ciałem. Wnętrze pojazdu musi być wykonane z materiałów, które można łatwo zdezynfekować. Jest to ważne ze względów epidemiologicznych. Ponadto auto powinno być wyposażone w odpowiednie środki odkażające, by móc ich użyć w razie potrzeby. Samochód przewożący zwłoki powinien być również odpowiednio oznaczony.

Opracowanie:

Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka

Wrocław , Borowska 254

Podziel się