Artykuł sponsorowany Z czym wiąże się naruszenie dóbr osobistych w Internecie?

Z czym wiąże się naruszenie dóbr osobistych w Internecie?

W dobie powszechnej cyfryzacji oraz dostępu do Internetu coraz więcej osób czuje się zupełnie bezkarna wobec naruszania dóbr osobistych innych użytkowników. Chodzi przede wszystkim o zamieszczanie obraźliwych treści – hejt. Osoby, które takie działanie dotyka, mają jednak szereg możliwości do walki na drodze prawnej, domagając się tym samym wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji od sprawcy.

Rodzaje naruszenia dóbr osobistych

W Internecie w rozumieniu prawa karnego najczęściej dochodzi do dwóch naruszeń. Pierwszym z nich jest zniesławienie, polegające na podaniu nieprawdziwej informacji o pokrzywdzonym, której treść może skutkować jego poniżeniem w oczach opinii publicznej lub utratą zaufania koniecznego do zajmowanego stanowiska bądź wykonywanego zawodu. Drugie to z kolei znieważenie, czyli wypowiedź o charakterze obraźliwym. Z kolei naruszenie ochrony dóbr osobistych w nomenklaturze prawa cywilnego sprowadza się do naruszenia czci oraz dobrego imienia. W obydwu przypadkach osoba pokrzywdzona (prawo karne) lub poszkodowana (prawo cywilne) ma możliwość domagania się swoich praw i skierowania sprawy do sądu.

Obrona przed hejtem a prawo cywilne

W przypadku wirtualnej rzeczywistości poszkodowany, aby mógł wytoczyć sprawę z powództwa cywilnego, musi najpierw dowiedzieć się o tym, że jego dobra osobiste zostały naruszone. W jego zakresie leży również konieczność ustalenia sprawcy, który nie musi ograniczać się jedynie do autorów komentarzy. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności obraźliwe względem nas treści należy zgłaszać administratorowi portalu, który powinien podjąć odpowiednie kroki w celu ich usunięcia. Brak jakiejkolwiek reakcji z jego strony również traktuje się jako odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych.

W rozwiązaniu sprawy na gruncie prawa cywilnego może pomóc między innymi kancelaria prawna Moniki Wzorek, która mieści się w Warszawie. Na jego podstawie osoba, której dobre imię zostało naruszone, ma prawo domagać się zaprzestania prowadzenia dalszych działań poprzez publikację krzywdzących treści, jak również publicznych przeprosin i sprostowania. Sąd może również orzec o wypłacie zadośćuczynienia w określonej kwocie pieniężnej dla poszkodowanego lub wskazanego przez niego celu charytatywnego bądź społecznego. W przypadku poniesienia szkody materialnej na skutek wymierzonych działań może również zostać zasądzona wypłata odszkodowania.

Proces na drodze karnej

Jak zostało już wcześniej wspomniane, internetowy hejt – mowa nienawiści poprzez znieważenie oraz zniesławienie jest również rozpatrywany w ramach prawa karnego, które definiuje takie działania jako przestępstwo. Są one ścigane z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że osoba pokrzywdzona powinna wnieść akt oskarżenia, a ten musi zawierać dane osób, które dopuściły się popełnienia czynu niedozwolonego. Niemniej jednak na podstawie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego administrator jest zobowiązany ujawnić takie informacje nawet osobie fizycznej, jeśli ta wykaże, że jest to konieczne do ochrony dóbr osobistych i sprawy sądowej. Na podstawie prawa karnego sąd w ramach wyroku może nałożyć na sprawcę kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas