Artykuł sponsorowany Wywóz szamba z działki – podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć

Wywóz szamba z działki – podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć

Każda działka mieszkalna, która nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, musi odprowadzać wytworzone nieczystości do bezodpływowego zbiornika, czyli szamba, lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Ze względu na mniejszą liczbę warunków, które należy spełnić, by móc korzystać z drugiego rozwiązania, częściej stosowane jest szambo. Pamiętać jednak należy, że ono również objęte jest prawnymi regulacjami.

Legalny wywóz nieczystości

Podstawową kwestią, o której muszą wiedzieć wszyscy, którzy na swoich działkach korzystają z bezodpływowych zbiorników nieczystości, jest wywóz szamba. Polskie prawo zabrania wykonywania tego samodzielnie. Konieczne jest tu zaangażowanie firmy oferującej usługi w tym zakresie. Przedsiębiorstwa takie jak działające na terenie gmin Szubin i Białe Błota Sanito wykorzystują do wywozu nieczystości specjalne wozy asenizacyjne, które gwarantują szybkie opróżnienie zbiornika oraz bezpieczne przetransportowanie nieczystości do stacji zlewnej. Wywóz na własną rękę może skutkować karą grzywny nawet do 5000 złotych lub naganą. Jak przestrzeganie przepisów dotyczących wywozu nieczystości jest kontrolowane? Przede wszystkim gminy zobowiązane są do prowadzenia rejestru zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Na tej podstawie mogą weryfikować, czy dane działki usuwają odpady we właściwy sposób. Dowodem na to będzie umowa podpisana z firmą wykonującą dla nas usługi asenizacyjne oraz rachunki opłacone za wywóz szamba. Pamiętajmy więc, aby przechowywać te dokumenty, byśmy mogli przedstawić je w razie wezwania ze strony odpowiednich władz.

Organizacja wywozu nieczystości

Jak już wspomnieliśmy, jedynym dozwolonym przez prawo sposobem wywozu nieczystości płynnych z naszej posesji jest podpisanie umowy z odpowiednią firmą. Szambo wymaga regularnego opróżniania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie stałych terminów wywozu. Może się to wiązać jednak z wyższymi kosztami w sytuacji, gdy opróżniany jest niepełny zbiornik. Alternatywą będzie zamawianie wywozu na podstawie stanu zbiornika, który sprawdzać możemy za pomocą specjalnego czujnika. Z tym jednak wiąże się ryzyko zbyt późnego wezwania firmy asenizacyjnej, ale zawsze możemy też liczyć na pomoc pogotowia asenizacyjnego, które możemy wezwać również w przypadku, gdy ze zbiornikiem dzieje się coś złego. Warto zadbać też o zastosowanie na działce rozwiązań, które ułatwia wywóz nieczystości. Dodatkowy przewód poprowadzony od zbiornika do ulicy i zakończony szybkozłączką pozwoli na wypompowywanie szamba do wozu asenizacyjnego bez potrzeby wjeżdżania na działkę. Natomiast brzydkiego zapachu pojawiającego się podczas opróżniania zbiornika możemy uniknąć poprzez zamontowanie w jego stropie komina odpowietrzającego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas