Artykuł sponsorowany Jaki pojemnik na odpady niebezpieczne wybrać?

Jaki pojemnik na odpady niebezpieczne wybrać?

Odpady niebezpieczne to specyficzny rodzaj śmieci, które – ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, a także inne właściwości – są zagrożeniem dla zdrowia i życia nie tylko ludzi, ale również dla środowiska. Z tego powodu utylizacja i składowanie odpadów niebezpiecznych wymaga stosowania odpowiednich zasad zatwierdzonych przez polskie prawo. Jakie pojemniki przeznaczone są na niebezpieczne odpady?

 

Jakie powinny być pojemniki na odpady niebezpieczne?

 

Rodzaje pojemników są bezpośrednio powiązane z substancją, jaka ma być do niego wrzucona. Do ogólnych wymagań należą z pewnością: trwałość, szczelność (pokrywy muszą być samozamykające) i kontrolowany dostęp do zawartości śmietników.

 

Można wyróżnić 3 ogólne grupy takich pojemników:

  • na baterie i akumulatory,
  • na niebezpieczne ciecze, materiały nasączone olejami i na łatwopalne płyny,
  • na świetlówki.

Materiały nasączone olejami, a także łatwopalne płyny (np. rozpuszczalnik) składowane są w stalowych wiadrach lub beczkach. Podobne wymagania będą miały pojemniki na niebezpieczne ciecze. W tym przypadku niezwykle ważna jest szczelność, ponieważ płyny szybko i w łatwy sposób mogą dostać się do środowiska. Pojemniki na baterie i akumulatory nie wymagają stosowania restrykcyjnych zasad, dlatego nie muszą być szczelnie zamykane. Na pokrywce zazwyczaj znajduje się mały otwór, gdzie można wrzucić niebezpieczne odpady. Pojemniki na świetlówki są stosunkowo wąskie. Muszą być dodatkowo zabezpieczone przed stłuczeniem, aby szkodliwa rtęć nie uwolniła się na zewnątrz.

 

Jak przebiega utylizacja odpadów niebezpiecznych?

 

Pierwszym ważnym etapem – jeszcze przed utylizacją – jest odpowiednia segregacja odpadów. Dopiero potem stosuje się jedną z metod pozbywania się niebezpiecznych śmieci. Pierwsza z nich to spalanie w piecu powyżej temperatury 850oC. W ten sposób można zutylizować nawet 90% odpadów. Druga metoda to autoklawowanie, czyli stosowanie sterylizatora parowego, gdzie neutralizuje się niebezpiecznie odpady w temp. ok. 130oC. Ostatnia metoda to chemiczna dezynfekcja z zastosowaniem chloru. Niestety, chlor ma szkodliwy wpływ na środowisko.

 

Samodzielna utylizacja odpadów niebezpiecznych może być trudna, dlatego warto zaufać firmie EkoEuropa Energy, która poświęca dużą uwagę dbałości o środowisko. Poza tym udostępniają oni klientom odpowiednie pojemniki i zapewniają, cykliczny odbiór śmieci.

 

Składowanie i utylizacja odpadów niebezpiecznych to niełatwa sztuka, dlatego warto zlecić te czynności polecanej firmie gospodarującej odpadami.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas