Artykuł sponsorowany Przepisy prawne dotyczące przemysłu mięsnego w Unii Europejskiej

Przepisy prawne dotyczące przemysłu mięsnego w Unii Europejskiej

Właściciele ubojni muszą pamiętać o obowiązujących w Unii Europejskiej przepisach prawnych regulujących chów bydła i trzody chlewnej. Mają one na celu ochronę zdrowia publicznego i dotyczą standardów sanitarnych, weterynaryjnych, metod chowu oraz ochrony środowiska.

Podstawowe przepisy prawne regulujące działalność zakładów mięsnych

Wśród podstawowych przepisów prawnych, które regulują działalność zakładów mięsnych występują m.in. wymagania techniczne budynków i używanego sprzętu, rozdział między czystymi a nieczystymi częściami budynku (przeznaczonymi np. do uboju zwierząt), odpowiednia wielkość komór chłodniczych i zamrażalni do przechowywania mięsa, a także odległość między zakładem a sklepem mięsnym, ponieważ transport mięsa nie powinien trwać dłużej niż jedną godzinę.

Specjalne badania zwierząt

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej mają również jednakowo określone warunki sanitarne uboju zwierząt, a także zasady badania mięsa, które jest przeznaczone do rozbioru oraz jego oznakowania – wyjaśnia właściciel Zakładu Uboju Bydła Rzeźnego „Cezan” w Raciążu. Po pierwsze zwierzęta muszą przejść badania przedubojowe w czasie krótszym niż 24 godziny po przybyciu do rzeźni i nie dłużej niż 24 godziny przed ubojem. Jeżeli chodzi o wymagania sanitarne podczas uboju, tusze świń powyżej 4. tygodnia życia oraz bydła powyżej 6. miesiąca życia powinny być dostarczone do badania rozdzielone na dwie półtusze wzdłuż kręgosłupa.

Temperatura i oznakowanie

Badania poubojowe polegają na oględzinach ubitego zwierzęcia. Osobne badanie na węgrzycę i włośnię jest obowiązkowe w przypadku trzody chlewnej. Podczas samego rozbioru temperatura w pomieszczeniu nie może przekroczyć 120°C, wewnętrzna mięsa – 70°C, a nerek i wątrób – 30°C. Ponadto, bardzo ważne jest znakowanie mięsa za pomocą pieczęci, które ma na celu potwierdzenie przydatności do spożycia przez ludzi. Informuje ono o nazwie kraju i numerze weterynaryjnym zakładu mięsnego. We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej rozmiar pieczęci oraz liter, które się na niej znajdują, muszą być jednakowe. Dodatkowo, tusze, które ważą powyżej 65 kg muszą być ostemplowane na każdej półtuszy, tusze prosiąt powinny mieć co najmniej dwie pieczęcie, a tusze innych zwierząt oznakowane przynajmniej w czterech miejscach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas