Materiał Partnera W jakich sytuacjach przeprowadza się dezodoryzację?

W jakich sytuacjach przeprowadza się dezodoryzację?

Wszystkim dobrze znane są usługi dezynfekcji, deratyzacji i dezynsekcji. Dezodoryzacja jest ich uzupełnieniem i obejmuje kwestie związane z likwidacją nieprzyjemnych zapachów. Znajduje ona zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i licznych sektorach gospodarki. Jej przejawem jest stosowanie dezodorantów, ale istnieją też metody przeznaczone do zadań specjalnych. O nich będzie mowa w poniższym artykule.

Zastosowanie dezodoryzacji i jej metody

Z dezodoryzacją w rozmaitych postaciach mamy do czynienia na każdym kroku. Jest nią dodawanie przypraw do potraw, które nie tylko wpływają korzystnie na smak, ale również zapach i ponadto maskują zapachy nieprzyjemne. W codziennej higienie stosujemy dezodoranty i antyperspiranty – hamują one procesy degradacji białka. Ich wynikiem są lotne związki siarki i azotu, które łatwo wyczuć i mają bardzo nieprzyjemny zapach.

Źródła nieprzyjemnych zapachów mogą być rozmaite. Czasem są to właśnie rzeczy towarzyszące nam każdego dnia, jak jedzenie czy pot. Czasem jednak wynikają one z nieprzewidzianych sytuacji. Do takich należeć będzie pożar mieszkania, zalanie fekaliami podczas awarii kanalizacji, procesy gnicia oraz fermentacji. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dezodoryzacji specjalnymi preparatami. Usługi takie oferuje firma Aqua-Tox.

Zarówno w profesjonalnej dezodoryzacji, jak i likwidowaniu nieprzyjemnych zapachów w życiu, stosuje się te same dwie metody. Pierwsza polega na zmniejszeniu wielkości strumienia zapachu, czyli usuwaniu jego przyczyny. Druga oparta jest na zmianie zapachu. W tym celu wykorzystuje się usuwanie części zanieczyszczeń o najbardziej nieprzyjemnym i najbardziej wyczuwalnym zapachu lub też wprowadzenie dodatkowych związków chemicznych, które w połączeniu z odorantami poprawiają jakość powietrza.

Skuteczność dezodoryzacji

Istnieje kilka wskaźników, które mogą potwierdzić skuteczność przeprowadzanej dezodoryzacji. Przede wszystkim jest to stopień zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitujących nieprzyjemne zapachy. Nie zawsze jest to miarodajne, ponieważ czasem nawet niewielkie zanieczyszczenie generuje gazy o wysoce odczuwalnym nieprzyjemnym zapachu.

O skuteczności dezodoryzacji świadczy na pewno spadek intensywności odczuwanego zapachu czy też odczuwanie mniejszej odrazy. Działanie zabiegu likwidacji nieprzyjemnych zapachów może być sprawdzone pomiarem zapachowego stężenia w punkcie emisji zapachu oraz zapachowego stężenia w wyznaczonym punkcie w różnych warunkach atmosferycznych. Jeśli zmniejsza się odległość, z jakiej wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, to również znak, że dezodoryzacja działa.

Opracowanie:

Podziel się