Artykuł sponsorowany W jaki sposób uzyskać zachowek?

W jaki sposób uzyskać zachowek?

Zgodnie z prawem spadkowym możemy zarządzać swoim majątkiem całkowicie dowolnie. Sporządzenie testamentu pozwala nam zdecydować, komu chcemy przekazać to, co posiadamy – możemy uwzględnić osobę, z którą nie jesteśmy spokrewnieni, a pominąć rodzinę. Ale jednocześnie to samo prawo zapewnia zabezpieczenie naszym najbliższym i daje im możliwość ubiegania się o zachowek. Co to jest oraz kto i w jaki sposób może go uzyskać? Wyjaśniamy.

Czym jest zachowek?

Prawo do zachowku to uprawnienie mające na celu chronić interes najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy zgodnie z prawem spadkowym są jego spadkobiercami, ale z różnych przyczyn nie zostali uwzględnieni w testamencie. Natomiast sam zachowek stanowi pewną wartość pieniężną, która jest ułamkiem kwoty należnej spadkobiercom w sytuacji, gdyby dziedziczyli ustawowo. Tak więc mówiąc prościej, nawet jeśli spadkodawca zdecydował się przekazać w testamencie cały swój majątek konkretnej osobie, prawo umożliwia pominiętym członkom rodziny domaganie się rekompensaty w postaci zachowku, czyli częściowej wartości spadku, który by im przysługiwał.

Kto ma prawo do zachowku?

To, komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zachowku, dokładnie określa Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami uprawnieni są do niego wszyscy zstępni spadkodawcy, a więc dzieci, wnuki, prawnuki, czy też małżonek. Natomiast rodzice zmarłego mają prawo do ubiegania się o zachowek tylko, jeśli nie posiadał on zstępnych. Z kolei takiej możliwości nie ma rodzeństwo oraz dalsi krewni. Można więc powiedzieć ogólnie, że prawo do zachowku przysługuje jedynie osobom, które byłyby spadkobiercami ustawowymi. Dlatego też zachowek nie należy się małżonkom pozostającym przed śmiercią spadkodawcy w separacji lub będącym po rozwodzie, krewnym wydziedziczonym oraz tym, którzy zrzekli się spadku.

Jak wyegzekwować otrzymanie zachowku?

Tak jak w przypadku innych spraw, tak i w kwestii roszczenia o zachowek możliwe jest rozwiązanie tego na dwa sposoby – polubownie oraz na drodze sądowej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, wcześniej lepiej zasięgnąć profesjonalnej porady. Korzystając z usług Wąsowska Marzena Kancelaria radcy prawnego, zyskamy nie tylko fachową pomoc prawną i doradztwo, w jaki sposób postąpić, aby było to dla nas najkorzystniejsze, ale też w razie potrzeby radca będzie nas reprezentował przed sądem. Jeżeli obie strony dojdą do porozumienia, wystarczy sporządzić pisemną ugodę dotyczącą wysokości zachowku i zasad jego wypłaty. Z kolei, gdy to nie jest możliwe, konieczne jest złożenie pozwu o zapłatę zachowku do sądu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas