Artykuł sponsorowany Kiedy warto skorzystać z pomocy mediatora?

Kiedy warto skorzystać z pomocy mediatora?

Mediacje to dialog pomiędzy stronami, który ma prowadzić do obustronnego porozumienia (konsensusu). Mogą odbywać się one na drodze postępowania sądowego, ale również jeszcze zanim sprawa trafi na wokandę. Takie rozmowy prowadzone przez w pełni obiektywną i niezależną osobę cieszą się coraz większą popularnością, Dlaczego warto z nich korzystać i jakimi zaletami charakteryzują się mediacje? Dowiedz się więcej!

Kto wnosi o mediacje?

Mediacje służą rozwiązywaniu sporów w sprawach cywilnych, karnych czy gospodarczych. Znajdują zastosowanie bardzo często w sprawach rozwodowych, w postępowaniach, które toczą się o opiekę nad dzieckiem, w sprawach spadkowych, innych majątkowych czy tych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. O mediację wnieść może jedna ze stron, obie strony albo sąd już po wszczęciu postępowania sądowego. Co ważne, udział w mediacjach jest dobrowolny, a same rozmowy z udziałem mediatora mogą odbywać się tylko za zgodą wszystkich uczestników sporu.

Kiedy mediacje są pomocne?

Celem mediacji jest dojście do porozumienia stron sporu. Są one realizowane przed zgłoszeniem sprawy do sądu lub w jej trakcie. Często pozwalają uniknąć długich i męczących procesów, ale także zniwelować koszty sprawy sądowej. Warto wiedzieć, że mediacja nie doprowadza do wygranej jednej ze stron, ale do obopólnej zgody na zasadzie kompromisu.

W przypadku skierowania na mediacje przez sąd – podejmowane przy wsparciu osoby trzeciej rozmowy mają na celu nie tylko dojście do konsensusu stron. Ugoda, która jest ich finałem, ma być satysfakcjonująca dla wszystkich. Rozmowy, których podstawą są negocjacje, przyczyniają się do łagodzenia konfliktów oraz szybszego zakończenia realizacji.

Z uwagi na powyższe zalety mediacje są niezwykle pomocne zwłaszcza w sprawach, w których priorytetem jest dobro dziecka. Rozpad małżeństwa czy kwestie opieki nad dziećmi i sprawy podziału majątku najczęściej budzą ogromne emocje, nierzadko zupełnie niepotrzebne. Rolą bezstronnego mediatora jest łagodzenie napięć oraz naprowadzanie stron do przyjęcia najrozsądniejszego rozwiązania konfliktu.

Jak potwierdza ekspert z  Kancelarii Radcy Prawnego Agaty Szyszkowskiej w Gdańsku, udział mediatora staje niezwykle pomocy również w sprawach pracowniczych. Rozwiązanie konfliktu, który powstał poprzez niedotrzymanie warunków umowy albo braku wypłaty wynagrodzenia za pracę, jest niezbędne, by strony sporu mogły zachować korzystny wizerunek i dalej funkcjonować na zawodowym rynku.

Nie ma wątpliwości, że indywidualne mediacje są bardzo często jedyną możliwością zażegnania sporu i dojścia do satysfakcjonującej ugody.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas