Artykuł sponsorowany W jaki sposób rzeczoznawca dokonuje wyceny mieszkania?

W jaki sposób rzeczoznawca dokonuje wyceny mieszkania?

Na co dzień raczej nie potrzebujemy korzystać z usług rzeczoznawcy w celu dokonania wyceny mieszkania. Są jednak takie sytuacje, kiedy będzie to wręcz konieczne. Najczęściej sporządzamy operat szacunkowy mieszkania, domu, magazynu, czy działki budowlanej. Ich finalna cena jednak będzie zależna od wielu czynników, dlatego najlepiej, aby zajął się tym profesjonalny rzeczoznawca. Jak zatem przebiega proces wyceny nieruchomości?

Kiedy musimy wycenić mieszkanie?

Najczęstszą przyczyną sporządzania wyceny nieruchomości jest jej sprzedaż. W takiej sytuacji wykonuje się operat szacunkowy, by poznać adekwatną do obecnego stanu rynku wartość np. naszego mieszkania. Z wyceną lokalu wiąże się także jego zakup na kredyt hipoteczny, ponieważ bank musi znać jego rzeczywistą wartość. Kolejną sytuacją, kiedy to jesteśmy wręcz zmuszeni do wykonania wyceny nieruchomości, jest ubezpieczenie mieszkania czy domu. Sporządzenie operatu szacunkowego ma służyć po pierwsze, temu, by znać wysokość składki wpłacanej ubezpieczycielowi, a po drugie, by ubezpieczalnia mogła oszacować wartość nieruchomości, by wiedzieć jaka kwota będzie wypłacona w razie nieszczęśliwego wypadku, którego szkody będzie pokrywać.

Etapy przeprowadzania wyceny nieruchomości


Jak tłumaczy rzeczoznawca z firmy Alina Juścińska Wycena Nieruchomości, proces wyceny nieruchomości składa się z kilku etapów. Przede wszystkim, pierwszym krokiem jest sporządzenie i podpisanie umowy między zleceniodawcą a rzeczoznawcą majątkowym, w której powinien być jasno określony cel wykonania wyceny, termin jej realizacji oraz kwota, jaką trzeba za nią zapłacić. Następnie, rzeczoznawca zapoznaje się z nieruchomością oraz analizuje lokal i związaną z nim dokumentację. Warto jednak wiedzieć, że analiza ta jest ściśle powiązana z celem wykonywania wyceny.

Kolejnym krokiem jest analiza rynku, a także porównanie nieruchomości z podobnymi lokalami, a także wybór metodologii wyceny, która składa się z podejścia, metody i techniki wyceny. Ostatnim już etapem jest sporządzenie wstępnej wersji wyceny, z którą zapoznaje się zleceniodawca i analizuje ją pod kątem ewentualnych błędów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas