Artykuł sponsorowany Technologie drukowania 3D

Technologie drukowania 3D

Nowoczesne drukarki trójwymiarowe umożliwiające łatwe wyprodukowanie obiektów o określonych w specjalistycznym programie komputerowym kształtach to obecnie jedno z urządzeń wzbudzających największe zainteresowanie. Ogromne możliwości, jakie dają drukarki 3D, stało się powodem ich wykorzystywania w wielu branżach. Istotny jest jednak wybór odpowiedniej technologii – jakie rozwiązania proponują specjaliści?

Topiony materiał

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod drukowania trójwymiarowego jest tzw. technologia FDM, czyli osadzanie topionego materiału. Do produkcji poszczególnych obiektów najczęściej używa się tworzywa sztucznego, które jest przeciskane przez dyszę i tym samym ogrzane aż do temperatury jego topnienia. Dzięki połączeniu ze specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym CAM dysza przemieszczana jest w pełni automatycznie, kontrolując w ten sposób przepływ materiału. Zastosowanie takiej technologii oznacza drukowanie obiektu warstwa po warstwie, jest więc niezwykle precyzyjne i gwarantuje dokładność na poziomie +/- 0,13 mm. Tego typu metoda jest realizowana przez firmę Fhu Best-Pol, która w ten sposób jest w stanie stworzyć m.in. model testowy czy nawet detale użytkowe. Istotne jest jednak zastosowanie właściwych materiałów – najczęściej są to poliwęglany, polifenylosiarczki, woski, a także tworzywo sztuczne ABS. Każdy z wykorzystywanych materiałów termoplastycznych charakteryzuje się innymi parametrami, np. wytrzymałością czy temperaturą topnienia. W wyborze odpowiedniego tworzywa pomogą specjaliści – jakie jeszcze technologie mogą oni zaproponować?

Wyjątkowa dokładność

Kolejną metodą drukowania trójwymiarowego, która staje się coraz popularniejsza, jest technologia SLA. W tym wypadku wykorzystywana jest charakterystyczna kuweta z płynną żywicą, która naświetlana jest w odpowiedni sposób. W ten sposób żywica zostaje utwardzona wskutek procesu polimeryzacji i tworzy pożądany, zaprojektowany wcześniej kształt. Podobnie jak w przypadku technologii FDM, również i w metodzie SLA stosuje się nakładanie kilku warstw. W ten sposób otrzymywany wyrób jest wytrzymały i cechują  go dobre parametry pod względem odporności np. na uszkodzenia mechaniczne. Firmy zajmujące się drukowaniem 3D oferują także swoim klientom niezwykle dokładną metodę CJP. Ta technologia staje się coraz bardziej rozpowszechniona m.in. w budownictwie czy motoryzacji, gdzie zbudowane modele musi charakteryzować niezwykła precyzja i doskonałe odwzorowanie projektu. CJP to selektywne zespalanie materiału proszkowego – wykorzystuje się do tego dozowaną strumieniowo ciecz zespalającą i tusz w barwach CMYK, co z kolei daje możliwość uzyskania rzeczywistego wyglądu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas