Materiał Partnera Szkiełkowanie - co to jest i do czego służy?

Szkiełkowanie - co to jest i do czego służy?

Szkiełkowanie - ta tajemnicza nazwa pojawia się czasem w opisach różnych przedsiębiorstw parających się czyszczeniem. Co to właściwie znaczy? Kiedy powinno być wykonane i jaki jest jego efekt?

Szkiełkowanie jako metoda czyszczenia

Szkiełkowanie to metoda oczyszczania czy też obróbki powierzchni polegające na ścieraniu zanieczyszczeń. Polega ona na "spryskiwaniu" zabrudzonego na przykład urządzenia drobnymi szklanymi kuleczkami, tzw. szklanym granulatem, które ścierają niepożądany brud. W przeciwieństwie do innych metod nie narusza ona tak bardzo struktury danego elementu - widać to dokładnie pod mikroskopem. W dotyku wyczyszczona powierzchnia jest gładka, satynowa i błyszcząca.

Szkiełkowanie na ratunek samochodom i meblom

Szkiełkowanie jest metodą najczęściej polecaną przy czyszczeniu części samochodowych. Idealnie oczyszcza nawet najbardziej zabrudzone powierzchnie. Radzi sobie także z "wżerami", których nie można pozbyć się żadną inną metodą. Jeśli chodzi o ten typ czyszczenia części samochodowych jest jeden minus - każda malutka drobinka, która dostanie się do jego wnętrza, może potencjalnie zakłócić ich pracę. Dlatego muszą być one bardzo dobrze zabezpieczone, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Na końcu granulat jest zdmuchiwany sprężonym powietrzem.

W przypadku samochodów, zanim oddamy którąś część do szkiełkowania, oczyśćmy ją najpierw ze smaru - choćby benzyną ekstrakcyjną, ponieważ granulat szkiełkowy może go rozmazać. Obejrzyjmy też to, co oddajemy - niektórzy fachowcy wymagają, aby klient sam zabezpieczył wszystkie otwory, w które potencjalnie może wpaść kamyczek szkiełka, aby nie brać odpowiedzialności za wewnętrzne zniszczenia.

Drugą sytuacją, przy której genialnie sprawdzi się szkiełkowanie, jest czyszczenie antyków. Szczególnie renowacja ich metalowych elementów - po szkiełkowaniu wszystkie takie części prezentują się jak nietknięte zębem czasu. Gdy dotyczy to żłobień czy rzeźbienia - będzie ono nie tylko gładkie, ale też lśniące, a wszystkie najmniejsze szczegóły staną się widoczne i zostaną wyeksponowane. Tutaj też warto zabezpieczyć wszelkie otwarte miejsca, chociaż oczywiście przedostanie się tam granulatu nie powinno w przyszłości spowodować żadnych problemów.

Kto najlepiej szkiełkuje?

W Polsce jest bardzo niewiele firm, które trudnią się tego typu działalnością. Jedną z nich jest "Sodowanie Piaskowanie Szkiełkowanie PW Tomasz Ptaszyński". Warto umówić się z nimi wcześniej, ponieważ granulat do szkiełkowania jest w Polsce trudno dostępny i specjalista musi go sprowadzić, np. z Niemiec z odpowiednim wyprzedzeniem. Większość firm specjalizuje się głównie w szkiełkowaniu części samochodowych - chcąc oczyścić antyki sprawdźmy więc, czy dane przedsiębiorstwo para się czyszczeniem mebli i rzeźb. Wbrew pozorom jest to znacznie trudniejsze, z uwagi na dbałość o elementy rzeźbione.

Podziel się