Artykuł sponsorowany  Spodziewasz się kontroli podatkowej w swojej firmie? Skorzystaj z pomocy prawnej doradcy podatkowego Piotra Jańczaka

Spodziewasz się kontroli podatkowej w swojej firmie? Skorzystaj z pomocy prawnej doradcy podatkowego Piotra Jańczaka

Przedsiębiorca, po otrzymaniu zawiadomienia o kontroli podatkowej w swojej firmie, niejednokrotnie może wpaść w panikę. Powiadomienie musi zawierać informacje, jaki organ przeprowadzi te czynności, jaki jest zakres kontroli i w jakim terminie zostanie przeprowadzona. Możesz zatem odpowiednio przygotować się do wizyty kontrolnej i skorzystać z pomocy kancelarii podatkowej Piotra Jańczaka.

Czym jest kontrola podatkowa?

Kontrola podatkowa to sprawdzenie przez odpowiednie organy podatkowe, czy przedsiębiorca płaci odpowiednie podatki, czy stosuje odliczenia i czy ma zaległości względem państwa. To zweryfikowanie, czy osoba kontrolowana wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Taką kontrolę przeprowadza w przypadku podatków VAT, PIT, CIT, PCC najczęściej naczelnik urzędu skarbowego, w przypadku akcyzy – naczelnik urzędu celnego. Doradca podatkowy Piotr Jańczak pomoże Ci przygotować dokumenty, które trzeba będzie okazać organowi oraz doradzi, w jaki sposób wyjaśnić zaistniałą sytuację w momencie naruszenia prawa podatkowego lub zaległości związanych z podatkiem.

Jakie prawa ma kontrolowana firma?

Jeżeli jesteś podmiotem kontrolowanym, posiadasz wiele praw. Na otrzymanym zawiadomieniu będzie wskazany termin przeprowadzonej kontroli, więc masz czas by się do niej przygotować. Należy wiedzieć, że jako osoba kontrolowana, możesz wziąć udział w czynnościach kontrolnych, wybrać pełnomocnika, poprosić osobę kontrolującą o okazanie legitymacji służbowej, składać wyjaśnienia, a nawet zastrzeżenia i sprzeciw wobec konkretnych czynności. Musisz natomiast zapewnić osobom kontrolującym stały dostęp do dokumentów, akt i ksiąg. Kontrola podatkowa powinna być wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, w innym wypadku będzie wymagała ponownego powiadomienia. Są jednak pewne sytuacje, w których kontrola może być przeprowadzona bez uprzedzenia, dlatego też najlepiej zwrócić się o pomoc do kancelarii podatkowej.

Protokół kontroli podatkowej

Po zakończeniu czynności kontrolnych musisz otrzymać protokół kontroli podatkowej. Dokument ten określa zakres kontroli, dane osoby kontrolującej, miejsce i czas przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz opis ustaleń i ocenę prawną. Osoba kontrolująca musi również pouczyć firmę o prawie do złożenia korekty deklaracji lub zastrzeżeń, które pomoże Ci przygotować doradca podatkowy Piotr Jańczak w ciągu maksymalnie 14 dni od daty otrzymania protokołu. Chociaż wizyta naczelnika budzi strach wśród przedsiębiorców, najważniejsze są odpowiednie przygotowanie dokumentacji oraz poznanie swoich praw i obowiązków. Dzięki temu możesz poprawić swoją sytuację i przejść kontrolę bez zbędnych nerwów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas