Artykuł sponsorowany Regulacje dotyczące opieki nad dziećmi w sprawie rozwodowej – mediacje

Regulacje dotyczące opieki nad dziećmi w sprawie rozwodowej – mediacje

Rozwód to stresująca sytuacja, a jeżeli rozwodzące się małżeństwo ma dzieci – rozprawa może być trudnym doświadczeniem dla każdego członka rodziny. W grę wchodzą regulacje takie jak częstotliwość opieki nad dziećmi, wysokość alimentów, ale też – sposób wychowania.

Sposób wychowania dzieci po rozwodzie rodziców

Rodzice, którzy się rozwodzą, często martwią się o to ile czasu będą mogli spędzać z dziećmi, komu przyznana będzie opieka, czy też jakie alimenty otrzymają (lub będą musieli płacić). Nie wolno jednak zapominać, że przy tym wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka – a kryje się ono między innymi w sposobie wychowania. Rodzice, nawet jeżeli nie chcą być już ze sobą, nie mogą uczyć dziecka sprzecznych wartości – to tylko powoduje zamęt w głowie dzieci, może nawet wywołać poczucie nieszczęścia.

Jak ustalić regulacje dotyczące sposobu wychowania dzieci po rozwodzie

Jeżeli między rodzicami istnieje konflikt o podłożu wychowawczym, należy zawrzeć porozumienie wychowawcze – jak doradza adwokat Roman Gładysz. Takie porozumienie to wypracowanie ustaleń między rodzicami dotyczące zasad sprawowania opieki, ustalenia jakie dzieci mają mieć prawa, a jakie obowiązki, jakimi wartościami powinny się kierować w życiu. Dodatkowo porozumienie wychowawcze obejmuje częstotliwość spotkań oraz wysokość opłat na dzieci.

W ustaleniu powyższych regulacji, bardzo pomocne są mediacje. W obecności neutralnego i wykwalifikowanego mediatora, rodzice mogą łatwiej dojść do porozumienia. Porozumienie wychowawcze przyspieszy proces rozwodowy – Sąd ma obowiązek je uznać, jeżeli ma na celu dobro dziecka. Jeżeli rodzice nie wypracują między sobą porozumienia wychowawczego o punktach spornych będzie decydował Sąd.

Zarówno porozumienie wychowawcze jak i mediacje w ich sprawie nie są obowiązkowe, jednak mając na celu dobro dzieci, warto by rodzice przynajmniej podjęli próbę nawiązania współpracy. Warto pamiętać, że mediacje można w każdej chwili przerwać, a same mediacje są poufne – mediator nie może nikomu przekazywać tego, co usłyszy podczas negocjacji między rodzicami, poza ostatecznymi ustaleniami, na które zgadzają się obie strony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas