Artykuł sponsorowany Radca Prawny Magdalena Adamczewska odpowiada na pytania w zakresie prawa leśnego oraz prowadzenia negocjacji w sprawach cywilnych

Radca Prawny Magdalena Adamczewska odpowiada na pytania w zakresie prawa leśnego oraz prowadzenia negocjacji w sprawach cywilnych

Gospodarka leśna, podobnie jak prowadzenie gospodarki łowieckiej to kwestie wymagające biegłej znajomości zawiłych przepisów. Wsparcie prawne stanowi więc nieodzowny element pracy osób związanych z leśnictwem. Profesjonalną pomoc w zakresie kompleksowej obsługi prawnej jednostek lasów państwowych oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej w Szamotułach, zajmująca się również między innymi negocjacjami w sprawach administracyjnych.

Poruszanie się po lesie pojazdami mechanicznymi a prawo

Gospodarze lasów od lat walczą z nielegalnymi wjazdami na te tereny zarówno przez motocyklistów, jak i kierowców pojazdów terenowych, quadów, a nawet zwykłych aut. Co na ten temat mówią przepisy?

W świetle ustawy o lasach z roku 1991 legalnie można wjechać do lasu wyłącznie drogami publicznymi, na których obowiązuje kodeks ruchu drogowego, co oznacza między innymi zakaz parkowania w innym miejscu niż na oznaczonym parkingu, a także, że po nawierzchni szutrowej nie wolno poruszać się z większą prędkością niż 30km/h.

– wyjaśnia ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej, oferującej między innymi obsługę prawną lasów państwowych oraz negocjacje w sprawach cywilnych.

Czy organizacja offroadu w lesie jest zawsze nielegalna?

Niekoniecznie. Chociaż wjazd, a nawet wejście do lasu może zostać niekiedy całkowicie zakazane, jak choćby w przypadku zagrożenia pożarowego albo wystąpienia ryzyka uszkodzenia drzewostanu, rajd autami terenowymi czy przejażdżka quadami mogą się jednak odbyć.

Warunkiem jest uzyskanie pozwolenia od administratora danego terenu. W przypadku państwowych lasów jest to nadleśniczy, zaś prywatnych – ich właściciel. W tej drugiej sytuacji zazwyczaj trzeba za to pozwolenie zapłacić.

– informuje ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej, zajmującej się obsługą prawną lasów. Pomoc udzielana jest nie tylko gminom, powiatom oraz innym jednostkom samorządu terytorialnego, ale również prywatnym właścicielom lasów, a także podmiotom, które udzielają się w zakresie ochrony środowiska.

Czy można wynosić chrust z lasu?

Można, ale nie za darmo. Należy również uzyskać w tym zakresie zgodę leśniczego, czyli zarządcy lasu. Wynika to z faktu, że wszystko, co znajduje się w lesie, zalicza się do majątku skarbu państwa. Jak zatem wygląda procedura?

Zebrany chrust należy ułożyć w stos. Po zmierzeniu go leśniczy wystawia asygnatę. Surowiec można zabrać dopiero po opłaceniu rachunku. Za metr sześcienny drzewa iglastego należy obecnie zapłacić kilkadziesiąt złotych. Drzewo liściaste jest odrobinę droższe. Warto pamiętać o tym, że nie wolno zabierać z lasu powalonych konarów, ponieważ zazwyczaj stanowią one siedlisko dla zwierząt, owadów oraz niektórych roślin, takich jak choćby grzyby.

Opracowanie:

Radca prawny, mediator — Magdalena Adamczewska

Szamotuły , Powstańców Wielkopolskich 46

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas