Artykuł sponsorowany Radca prawny czy adwokat – podobieństwa i różnice

Radca prawny czy adwokat – podobieństwa i różnice

Gdy znajdziemy się w sytuacji, która wymaga dobrej znajomości przepisów prawa i umiejętności poruszania się w zawiłościach czy to procesowych, czy dotyczących zawarcia umowy, przekazania darowizny lub spadku, albo innych cywilno-prawnych, zwykle decydujemy się na pomoc osoby, która takie umiejętności oraz niezbędną wiedzę posiada. Zazwyczaj kierujemy swoje kroki wtedy do adwokata, bądź do radcy prawnego.

Co wchodzi w kompetencje radcy prawnego?

Adwokat i radca prawny to zawody bardzo podobne, jednakże ze strony klientów padają pytania czy radca prawny również może reprezentować ich w sądzie. Obecnie różnice pomiędzy tymi zawodami są nieznaczne, do głównych zalicza się możliwość zatrudnienia radcy prawnego na podstawie umowy o pracę w celu świadczenia pomocy prawnej. Radca prawny, za wynagrodzeniem zastępuje strony w toczących się postępowaniach sądowych, sporządza pisma procesowe, udziela porad prawnych m. in. w sprawach cywilnych, karnych, gospodarczych, prawa pracy, spadkowych, rodzinnych czy dotyczących postępowań o ogłoszenie upadłości. Zawód radcy prawnego powstał również z myślą o obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych. Z tych powodów radcy prawni są predestynowani do zakładania spółek, stowarzyszeń, pomocy przy rejestracji w KRS.

Radca prawny jako osoba wykonująca obowiązki na rzecz klienta

Z usług radcy prawnego można korzystać jednorazowo, w wypadku pilnej potrzeby porady prawnej lub konieczności sporządzenia opinii prawnej na interesujący klienta temat. Kancelaria Radcy Prawnego Patryk Łytko w Wałbrzychu umożliwia jednak przedsiębiorcom stałą pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Radcy prawni dysponują także doświadczeniem w postępowaniach egzekucyjnych i windykacji należności aż z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego włącznie. Na przedsiębiorcach spoczywa obecnie obowiązek zachowania szczególnej staranności w prowadzeniu dokumentów przedsiębiorstwa, wymaga się wręcz dużej świadomości prawnej, zatem zlecenie czuwania nad przestrzeganiem prawa w firmie profesjonalnemu radcy prawnemu ma wiele sensu i wydaje się wręcz konieczne. Taką pełną formą pomocy prawnej jest kompleksowa, stała obsługa prawna klienta przez radcę prawnego. Wiąże się to z pomocą przy zakładaniu spółek i rejestracji ich w sądzie, a także z badaniem dokumentów niezbędnych w sprawach, sporządzaniem opinii prawnych, projektów umów i projektów zmian dokumentów już istniejących.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas