Artykuł sponsorowany Radca prawny a prawnik - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Radca prawny a prawnik - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Prawo jest skomplikowaną dziedziną. Wiele osób nie potrafi odróżnić podstawowych pojęć prawnym, np. dotyczących sprawowanej profesji. Radca prawny, prawnik, adwokat… Te pojęcia mieszają się osobom niezaznajomionym z językiem prawnym. Czym różni się radca prawny od prawnika? Do kogo należy się udać w momencie problemów prawnych?

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to osoba po studiach prawniczych, która obroniła magisterium. Aby uzyskać taki zawód, musi on zdać egzamin wstępny na aplikację i odbyć ją, po czym z pozytywnym wynikiem ukończyć egzamin zawodowy (umożliwiający reprezentację klientów przed sądami i urzędami). Radca prawny jest wpisany na stosowną listę radców prawnych. Z owym zawodem jest związany także tzw. samorząd radcowski, do którego przynależy się po zdaniu egzaminu.

Zawód radcy prawnego i działalność samorządu radcowskiego dobrze reguluje ustawa o radcach prawnych z 1982 roku. 

Radcę prawnego można oddzielić od adwokata, który ukończył podobną drogę (pomyślnie zdana aplikacja i egzamin zawodowy), jednak został wpisany na inną listę - adwokatów.

Radca prawny zajmuje się m.in. doradztwem prawnym, poradami prawnymi i prawem karnym. Przykładem jest Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyny Szczygieł w Tychach, która pomaga głównie klientom indywidualnym, szukającym pomocy w zakresie prawa rodzinnego, karnego, cywilnego, podatkowego, prawa pracy.

Kim jest prawnik?

Prawnik to osoba, która jedynie ukończyła studia prawnicze na jakimś uniwersytecie – poza magisterium nie posiada żadnych dodatkowych certyfikatów, aplikacji, egzaminu zawodowego. Posiada on teoretyczną wiedzę z zakresu prawa, nie wykorzystuje jej jednak w życiu codziennym.

Jeśli mamy zatem jakąś ważną sprawę, którą chcemy omówić z osobą o wykształceniu prawniczym, lepiej udać się do osoby z odpowiednim tytułem, np. radcy prawnego, adwokata, notariusza.

Jak wygląda edukacja prawnika i radcy prawnego?

Studia prawnicze (im bardziej prestiżowa uczelnia, tym lepiej) trwają 5 lat. Po ich ukończeniu można uzyskać tytuł magistra prawa. Na tym kończy się droga zawodowa prawnika. Kandydaci na pozostałe profesje składają wniosek o odbycie wybranej aplikacji (radcowskiej, adwokackiej, notarialnej, komorniczej lub sędziowskiej), które trwają zazwyczaj kilka lat. Muszą przystąpić przed tym do egzaminu wstępnego na daną aplikację. Zdana aplikacja równa się odbytym praktykom zawodowym i zdanym egzaminom wewnętrznym. Po jej ukończeniu możliwe jest podejście do egzaminu zawodowego, którego uwieńczeniem będzie uzyskanie tytułu radcy prawnego, adwokata, notariusza, komornika lub sędzi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas