Artykuł sponsorowany Pomoc radcy prawnego w otrzymaniu zachowku

Pomoc radcy prawnego w otrzymaniu zachowku

Wszystkie sprawy oparte o zasady dziedziczenia, mogą wiązać się z najróżniejszymi kontrowersjami, a czasem nawet z wzajemnymi pretensjami. To samo tyczy się także instytucji zachowku, która zaliczana jest do jednego z elementów prawa spadkowego. Ponieważ jest to kwestia, która jedynie pozornie wydaje się być tematem łatwym, wzbudzone przez nią emocje prowadzą do poczucia niesprawiedliwości. Czasem radca prawny może być najlepszym rozwiązaniem

Zachowek — ogólna charakterystyka

Instytucja zachowku jest uprawnieniem mającym na celu ochronę osób najbliższych spadkodawcy przed ewentualnym nieumieszczeniem ich w jego testamencie. Zazwyczaj jest to sytuacja, w której to osoby najbliższe zmarłego — mowa tutaj o formalnych więzach pokrewieństwa, a nie o rzeczywistych relacjach czy stopniu zażyłości — stają się odbiorcami jego majątku. Zdarza się jednak, iż spadkodawca z jakichś względów pomija te osoby w swoim ostatnim słowie, pragnąc wszystkie posiadane dobra przekazać komuś spoza tego grona. Wtedy właśnie istnieje możliwość skorzystania z instytucji zachowku, a więc prawa najbliższych krewnych do części majątku.

Kto może skorzystać z instytucji zachowku?

W celu uzyskania rzetelnych informacji i pomocy w sprawach zachowku zaleca się skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak np. Radca Prawny Patryk Łytko. Taki specjalista, bazując na znajomości szczegółowych przepisów dotyczących zachowku, które zostały zebrane w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r., pomoże wybrać najlepszy tok działań. Osoby, którym przysługuje prawo do zachowku, to rodzice zmarłego, małżonek oraz zstępni, czyli dzieci i wnuki spadkodawcy.

Oznacza to, iż prawo do zachowku posiadają wyłącznie te osoby, które w danym przypadku dziedziczyłyby po zmarłym według zasad dziedziczenia ustawowego (tzn. na podstawie kodeksu cywilnego). Warto zwrócić tu uwagę na „konkretny przypadek”, który może spowodować, iż w niektórych sytuacjach prawo do zachowku będzie przyznane np. dzieciom i wnukom jednocześnie.

Opracowanie:

Radca prawny Patryk Łytko Prawnik Kancelaria prawna

Wałbrzych , Wieniawskiego 74 lok. 303

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas