Artykuł sponsorowany Pomoc prawna dla ofiar stalkingu – krok po kroku

Pomoc prawna dla ofiar stalkingu – krok po kroku

Stalking to uporczywe nękanie ofiary, które wywołuje u niej poczucie zagrożenia oraz inne szkody osobiste. Prześladowanie może przybierać różne formy, poczynając od natrętnych prób kontaktu przez internet, telefony o różnych porach dnia i nocy, aż po śledzenie danej osoby. Skala tego zjawiska jest olbrzymia, jednak nie wszystkie stalkowane osoby decydują się na powiadomienie odpowiednich służb o działaniach swojego prześladowcy. To duży błąd, który w niektórych przypadkach może zakończyć się tragicznie.

Stalking w ujęciu psychologicznym

Wiele osób uważa, że stalking musi nieść za sobą elementy agresji i groźby użycia przemocy. W praktyce niewielu stalkerów posuwa się do fizycznego skrzywdzenia ofiary. W większości przypadków działania prześladowcy mają na celu upokorzenie i dezorganizację życia osoby stalkowanej.

Czynność sprawcza polega na ustawicznym gnębieniu drugiej osoby bądź osób dla niej najbliższych, wzbudzając u niej uzasadnione poczucia zagrożenia lub naruszenia prywatności, została ujęta w artykule 190a Kodeksu Karnego.

Czy jestem stalkowany?

Podstawą do orzeczenia przestępstwa uporczywego nękania jest gnębienie pokrzywdzonego mimo jego sprzeciwu. Stalking jest działaniem długotrwałym i powtarzalnym, a jego skutek to wytworzenie u pokrzywdzonego mechanizmu poczucia zagrożenia.

Jak radzić sobie ze stalkingiem?

Walka ze stalkingiem powinna rozpocząć się od zakomunikowania sprawcy, że nie życzymy sobie żadnych kontaktów z jego strony. Wyrażenie sprzeciwu to pierwszy krok na drodze do uwolnienia się od opresyjnego prześladowcy. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się o pomoc prawną. Pomoc doświadczonego adwokata, takiego jak Grzegorz Kamieniarz z Kancelarii Radcy Prawnego, jest nieodzowna i pozwala szybciej przebrnąć przez formalności sądowe.

Przestępstwo stalkingu jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego, dlatego w pierwszej kolejności należy zawiadomić organy ścigania. Jeżeli osoba nękająca dopuści się rozpowszechniania prywatnych lub nieprawdziwych informacji naruszających dobre imię osoby stalkowanej konieczne jest wejście na drogę postępowania cywilnego.

Formy stalkingu – przywłaszczenie tożsamości

Przywłaszczenie tożsamości, czyli podszywanie się pod ofiarę przez wykorzystanie zgromadzonych o niej materiałów, również jest formą prześladowania. Jeżeli sprawca próbuje wpłynąć na postawę ofiary lub zdyskredytować ją w opinii osób trzecich, popełnia przestępstwo ścigane z urzędu. W tego typu działaniach wykorzystuje się m.in. media społecznościowe, na których tworzy się fałszywe profile. Przywłaszczanie tożsamości może przybierać formę zamawiania na koszt ofiary niechcianych towarów i usług.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas