Artykuł sponsorowany Podstawy prawa w biznesie

Podstawy prawa w biznesie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, które rodzice starają się zaszczepić swoim dzieciom na każdym etapie ich dorastania, formalne wykształcenie wyższe nie jest gwarancją wielkiej kariery i jeszcze większych dochodów. Przykładów na potwierdzenie tego faktu można znaleźć mnóstwo: od Henry’ego Forda i Johna D. Rockefellera po Billa Gatesa, Marka Zuckerberga i Richarda Bransona. Sam duch przedsiębiorczości, kreatywność biznesowa oraz zdolność zjednywania sobie ludzi to jednak również za mało, by skutecznie działać na rynku. Skomplikowany system prawny stwarza mnóstwo zagrożeń dla niedoświadczonych przedsiębiorców. Z tego powodu warto poświęcać czas na zgłębienie praw rządzących w świecie biznesu. Doskonałym narzędziem w tym celu okazują się być szkolenia menadżerskie, organizowane m.in. przez firmę Exbis. Oto kilka z zagadnień, które są na nich poruszane.

Umowy i kontrakty

Umowy handlowe i kontrakty zawierane z innymi przedsiębiorcami, instytucjami oraz osobami fizycznym to podstawa istnienia każdej firmy. Sporządzanie takiego pisma niesie ze sobą pewne ryzyko – nieścisłości językowe, niewłaściwie zastosowanie przepisów prawa handlowego mogą być przyczyną wielu poważnych konsekwencji. Poznanie najczęściej popełnianych podczas zawierania umów błędów pozwoli unikać ich w przyszłości.

Wiarygodność kontrahenta i ściąganie należności

Niewypłacalność kontrahenta lub złamanie przez niego warunków zawartej umowy to jedne z najbardziej frustrujących sytuacji w pracy każdego przedsiębiorcy. Zdarzają się jednak dość często – z tego powodu warto wiedzieć, jakie są możliwości sprawdzenia wiarygodności partnera w interesach oraz jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń.

Zagrożenia dla konkurencji

Zdrowa konkurencja to jeden z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju rynku. Zagrożeniem dla niej są między innymi nieuczciwe porozumienia firm z danej branży, np. dotyczące cen za usługi i towary. Znajomość zagadnień prawnych związanych z kartelami, czyli nielegalnymi zmowami konkurencyjnych firm, pozwoli skutecznie bronić się przed takimi praktykami oraz uniknąć podejrzanych związków biznesowych z innymi przedsiębiorcami. 

Inne formy realizacji transakcji – weksle

Weksel to rodzaj papieru wartościowego w formie zobowiązania do zapłaty określonej kwoty pieniędzy osobie, która do weksla posiada prawo. Przedsiębiorcy na ogół podchodzą do weksli niechętnie, mimo to umiejętne korzystanie z nich może być świetnym sposobem zabezpieczenia zawieranych transakcji i mieć bardzo pozytywne znaczenie dla płynności finansów firmy. Podczas szkoleń dotyczących praw w biznesie można dowiedzieć się jak wykorzystywać weksle i jak dochodzić roszczeń wekslowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas