Artykuł sponsorowany Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Co drugie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Pary skłaniają się ku tej decyzji z wielu powodów. Do najczęściej podawanych przyczyn zaliczyć można zdradę, stosowanie przemocy, problemy finansowe i nadużywanie alkoholu. Jednym z następstw rozwodu jest podział majątku wspólnego. Co należy się żonie, a co mężowi? Do kogo zwrócić się o pomoc, by uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący wynik rozprawy?

Kiedy majątek musi być rozdzielony między małżonkami?

Każde małżeństwo, które nie zdecydowało się na podpisanie intercyzy- w przypadku rozwodu- będzie musiało podzielić się zdobytym wspólnie majątkiem. Można zrobić to u notariusza, jednak większość par postanawia walczyć o swoje dobra materialne przed sądem. Ustawowa wspólność majątkowa powstaje między małżonkami w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Od tej pory każde kupione mieszkanie, zgromadzone oszczędności czy papiery wartościowe stanowią własność męża i żony. Warto zaznaczyć, że do majątku wspólnego zaliczają się także pensje każdego z małżonków oraz dochody wynikające np. z wynajmowania przez męża kawalerskiego mieszkania.


Co nie wlicza się do majątku wspólnego?

Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie – do majątku wspólnego nie wliczają się dobra nabyte przez każdego z małżonków przed ślubem. Majątek osobisty każdej ze stron obejmuje także darowizny, spadki, nagrody za indywidualne osiągnięcia oraz odszkodowania uzyskane np. w wyniku szkody cielesnej. Podziału majątku wspólnego każda ze stron może domagać się w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji, ubezwłasnowolnienia żony lub męża lub ogłoszenia upadłości przez którąś ze stron.

Rozliczenie nakładów przy podziale majątku

Dokonując podziału majątku wspólnego można rozliczyć nakłady i wydatki, które były poczynione przez każdego z małżonków z majątku osobistego na majątek wspólny, a także z majątku wspólnego na osobisty. W przypadku sądowego podziału majątku sąd ustala wartość nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty każdego z małżonków. Jeśli chodzi jednak o odwrotną sytuację – zwrot nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku przez uprawnioną osobę z konkretnie wskazanym żądaniem. 

Strach przed rozwodem

Wiele kobiet boi się rozwieść z mężem, ponieważ – w czasie trwania małżeństwa- nie podejmowały one żadnej pracy zarobkowej, a w całości poświęciły się wychowywaniu dzieci i opiece nad domem. Są one przeświadczone, że jeżeli to mąż zarabiał na utrzymanie całej rodziny to nie należy im się żadna część majątku wspólnego. Zgodnie z przepisami polskiego prawa jest to jednak nieprawda. O swój interes warto ubiegać się przed sądem z pomocą doświadczonego adwokata. Dobry prawnik nie tylko będzie reprezentował nas na rozprawie, ale też zapewni niezbędne wsparcie i zajmie się przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Jego obecność jest ważna szczególnie wtedy, gdy strony nie chcą pójść na ugodę a konkretne dobra są przedmiotem sporu. Z prawnikiem przy boku mamy zdecydowanie większą szansę zatrzymać przy sobie rzeczy, na których najbardziej nam zależy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas