Artykuł sponsorowany Podatek CIT. Najważniejsze informacje

Podatek CIT. Najważniejsze informacje

Podatek CIT to podatek, które płacić muszą podmioty posiadające osobowość prawną i zdolność do czynów prawnych. Jego podstawą prawną jest ustawa o podatku dochodowym z 1992 roku. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podatku CIT. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć na jego temat.

Czym jest podatek CIT?

CIT (z ang. Corporate Income Tax) to podatek dochodowy pobierany od podmiotów, które posiadają osobowość prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Podatek CIT jest podatkiem bezpośrednim i nie są nim objęte jednoosobowe działalności gospodarcze, ani spółki cywilne.

-Podstawą prawną podatku CIT jest ustawa o podatku dochodowym z 1992 roku, zgodnie z którą obowiązek jego płacenia mają osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej i spółki bez osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie. Płacić muszą go także spółki prawa handlowego, które posiadają osobowość prawną – wylicza nasz rozmówca reprezentujący Biuro Rachunkowe AKRO.

Warto wiedzieć, że ustawa o podatku CIT nie ma zastosowania wtedy, kiedy przychody pochodzą z gospodarki leśnej (w rozumieniu ustawy o lasach), są wynikiem działalności żeglugowej (jest ona opodatkowana podatkiem tonażowym) lub są wynikiem działalności rolniczej (wyjątkiem jest sytuacja, w której źródłem zarobku przedsiębiorstwa jest specjalna produkcja rolna).

Od czego należy płacić podatek CIT?

Podatek CIT płaci się od dochodów, nieważne z jakich źródeł przychodów został uzyskany. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku podatku PIT, za dochód uważa się nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym.

Jeśli podatnik wykazuje straty (koszty uzyskania przychodu przewyższyły przychód), może on obniżyć swój dochód o wysokość straty przez kolejne 5 lat podatkowych. Zaznaczyć przy tym należy, że wysokość takiego obniżenia nie może być większa, niż 50% straty.

Są przypadki, w których przychody również mogą zostać opodatkowane podatkiem CIT. Należą do nich przychody z udziały w zyskach osób prywatnych (takich, jak dywidendy) oraz zagranicznych przychodów, czyli tak zwanych należności licencyjnych (np. odsetek).

Warto wiedzieć, że podatkowi dochodowemu CIT nie podlegają dochody, które zostały przeznaczone na realizację celów użytecznych społecznie, pokrywających się z celami statutowymi działania podmiotów. Należą do nich, między innymi, zrzeszenia i fundacje.

To najważniejsze informacje dotyczące podatku dochodowego CIT. Warto je znać szczególnie wtedy, kiedy prowadzicie własny biznes lub z innego powodu jesteście objęci tym podatkiem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas