Materiał Partnera O czym warto pamiętać drukując swoją pracę dyplomową?

O czym warto pamiętać drukując swoją pracę dyplomową?

Koniec studiów wiąże się z bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego studenta, czyli z obroną jego pracy dyplomowej. Jest to dla większości osób  stresujący moment wobec czego warto nie dokładać sobie kolejnych zmartwień, na przykład błędów w wydruku swojej pracy dyplomowej. O czym zatem należy pamiętać drukując ten dokument? Dowiecie się w dalszej części lektury. Zapraszamy! 

Odpowiednie przygotowanie tekstu

Zanim oddacie pracę dyplomową do druku należy w pierwszej kolejności odpowiednią ją przygotować. Koniecznie musicie sprawdzić wytyczne od promotora odnośnie do formatowania tekstu, a także wyglądu strony tytułowej i wstępu. Każda uczelnia ma nieco inne wymogi w tej kwestii, stąd, jeśli nie przeanalizujecie tego wcześniej, możecie narazić się na nieprzyjemności.

Zazwyczaj druk pracy dyplomowej wykonuje się w dwóch egzemplarzach - jednostronnej i dwustronnej. Jedna sztuka trafia do archiwum uczelni, a druga zostaje dla studenta. Niemniej, niezależnie od tego, obie wersje muszą być odpowiednio sformatowane.

Jakie elementy są najczęściej pomijane przez klientów? Zaliczymy do nich m.in.:

  • numerowanie stron,
  • odpowiednie ustawienie marginesów,
  • brak strony tytułowej,
  • brak justowania tekstu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na marginesy. Jeśli ich szerokość z lewej strony będzie mniejsza niż 2,5cm drukarnia będzie miała problem z późniejszym bindowaniem pracy. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, dobrze sprawdźcie powyższe elementy, przed oddaniem materiału do druku.

Format pliku tekstowego

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem przy drukowaniu pracy dyplomowej jest odpowiedni format pliku tekstowego, jaki oddacie drukarni. Musicie mieć świadomość, że tekst napisany w popularnym edytorze - Word, będzie wyglądał nieco inaczej, po otworzeniu go w innym programie. Jakie niesie to ze sobą skutki? Tekst i wykresy na poszczególnych stronach mogą zmienić miejsce. Na przykład poszczególne akapity przesuną się na drugą stronę lub obrazek zostanie umieszczony w nieodpowiednim obszarze. Mimo że zmiany mogą być niewielkie, całościowo zaburzy to wygląd pracy.  Jeśli chcecie uniknąć tego typu sytuacji pamiętajcie, aby zapisać plik tekstowy w formacie PDF. To da Wam pewność, że wydrukowana praca będzie wyglądała dokładnie tak, jak na komputerze.

Wybór dobrej drukarni 

Na koniec pamiętajcie, aby zlecić drukowanie pracy dyplomowej w zaufane ręce. Kluczem będzie tutaj znalezienie dobrej drukarni jak na przykład firmy Mediatim świadcząca usługi poligraficzne. Upewnijcie się, czy dany punkt pracuje na wysokiej klasy sprzęcie, a także czy ma doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Jeśli traficie na specjalistów, na pewno pomogą Wam przygotować pracę dyplomową do druku, a także posłużą radą w razie ewentualnych wątpliwości. Lepiej w tym przypadku podjechać parę kilometrów dalej i udać się do sprawdzonego miejsca, niż ryzykować błędami lub nieestetycznym wykonaniem zlecenia.

Opracowanie:

Mediatim s.c. Małgorzata Wojtaś, Magdalena Rzetelna

Gorzów Wielkopolski , Łokietka 32 lok. 33

  • tel. 95 736 22 11

Podziel się