Artykuł sponsorowany Powlekany czy niepowlekany – jak wybrać odpowiedni papier?

Powlekany czy niepowlekany – jak wybrać odpowiedni papier?

Papier dzieli się ze względu na skład, gramaturę, przeznaczenie, rodzaje powierzchni oraz barwę. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia – oprócz codziennego wykorzystania do produkcji książek, zeszytów szkolnych i gazet, służy tez do zadań specjalnych – produkcji banknotów i ważnych dokumentów. Jakie wyróżniamy rodzaje papierów i jakie są możliwości ich zastosowania? Czym jest papier powlekany i czym się różni od niepowlekanego?

Papier powlekany i niepowlekany - różnice

Papier powlekany najczęściej ma specjalną powłokę, która gwarantuje lepszy kontrast. Nadaje się więc do drukowania obrazów oraz zdjęć. Papier powlekany jest także nieskazitelnie gładki, stąd np. wydrukowane zdjęcia będą miały najwyższą jakość. Obecnie jednak w większości druków wykorzystuje się papiery niepowlekane.  Oznacza to, że nie ma na nich specjalnej powłoki, która będzie sprawiać, że taki papier stanie się bardziej wytrzymały. Papieru niepowlekanego używa się dzisiaj w zastosowaniach, które do niedawna były domeną papierów powlekanych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi poszukiwanie nowych rozwiązań i chęć wyróżnienia się.  Ponadto firmy poligraficzne dysponują coraz lepszymi maszynami i narzędziami, które umożliwiają wykonywanie druku wysokiej jakości na papierach niepowlekanych.

Dobry, czyli jaki?

Za dobry papier należy uznać taki, którego włókna są dobrze rozprowadzone. Trudno będzie to sprawdzić w całej ryzie, ale obejrzenie pojedynczej kartki pod światło pozwoli na dokładną obserwację tego zjawiska. Będzie można wówczas zaobserwować, czy światło przechodzi przez kartkę równomiernie. Jeśli tak, to można wywnioskować, ze cała ryza jest poprawna i pozbawiona szczególnych zanieczyszczeń. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za tym, ze papier jest dobrej jakości są:

  • jasność papieru – trudno ją określić na pierwszy rzut oka. Można ją łatwo zauważyć porównując białość papieru, a dokładniej kładąc obok siebie papiery o dwóch różnych klasach jakości;
  • nieprzezroczystość – dobry papier pozwala na drukowanie w taki sposób, by tekst lub zdjęcia nie przebijały na drugą stronę. Drukowanie dwustronne ma sens tylko przy wykorzystaniu papieru o 100% nieprzeźroczystości,
  • gładkość papieru  - decyduje o jakości wydruku. Do określenia stosować można dwie różne skale w zależności od tego czy będzie chodziło o papier powlekany czy też niepowlekany.

Bez względu na to, do czego zamierzamy wykorzystać papier, warto zainwestować w ten najlepszy, zwracając uprzednio uwagę na jego jakość i gramaturę. Pozwoli to na zachowanie wspomnieć w przypadku drukowania zdjęć lub na dobrą promocje firmy, w momencie drukowania ulotek. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas