Materiał Partnera O czym trzeba pamiętać przy szambie?

O czym trzeba pamiętać przy szambie?

Nie wszystkie posesje są podłączone do sieci kanalizacyjnej i w takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak zrobienie szamba na posesji. Podczas korzystania z szamba trzeba pamiętać o kilku sprawach, dzięki którym szambo będzie doskonale spełniało swoją rolę. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z szamba.

Wywożenie szamba - jak często to robić?

Kiedy nie możemy polegać na sieci kanalizacyjnej musimy pamiętać o regularnym wywożeniu nieczystości. Szambo wywożone jest specjalnymi wozami asenizacyjnymi, które mogą przewozić do kilkudziesięciu metrów sześciennych nieczystości na raz. Koszt zależny jest od rejony kraju, wielkości pojazdu oraz ilości szamba, zazwyczaj wynosi od 100 do 250 złotych za 10 kubików, czyli 10 metrów sześciennych. Wiele osób stara się oszczędzać i zlecać usługę wywozu szamba jak najrzadziej, ale to spory błąd! Trzeba szambo wywozić tak często, jak jest to konieczne. Zwykle trzeba opierać się na swoich doświadczeniach i ilości wody, jaką zużywają mieszkańcy konkretnej posesji. Zużycie wody jest zależne od ilości domowników, którzy w danym miejscu mieszkają. Wywóz nieczystości trzeba organizować cyklinie, zwykle raz na kilka tygodni lub miesięcy. Jak mówi nam ekspert firmy Wini-Trans Patryk Władyczuk najlepszym wyborem jest montaż specjalnego czujnika, który będzie informował nas o konieczności opróżnienia szamba. Na rynku dostępne są proste czujniki mechaniczne z pływakiem, jak i bardziej zaawansowane czujniki elektryczne, które mają sygnał dźwiękowy lub świetlny. Czujnik trzeba zamontować tak, aby sygnalizował o konieczności zamówienia szambiarki odpowiednio wcześniej. Nie zawsze bowiem firma asenizacyjna ma dostępny termin od razu, czasami trzeba poczekać kilka dni.

Preparaty bezpieczne dla szamba

Przy szambie warto stosować różne środki z bakteriami, które pomagają rozkładać szambo a tym samym usuwać nieprzyjemne zapachy. Jednakże, kiedy korzystamy z takich biopreparatów do szamba, trzeba pamiętać o tym, aby nie stosować agresywnych środków czyszczących, które zabijają bakterie. Dlatego jeśli stosujemy dodatki do szamba, koniecznie musimy wybrać także ekologiczne, bezpieczne środki czyszczące do całego domu. Dzięki temu środki usuwające nieprzyjemne zapachy będą miały szansę zadziałać należycie. Podczas zakładania szamba warto pomyśleć także o założeniu kominku odpowietrzającego, który zmniejszy występowanie nieprzyjemnych zapachów podczas opróżniania szamba. Zamontowanie takiego odpowietrzenia nie jest trudne, a na pewno sprawi, że wywożenia szamba nie będzie wiązać się z brzydkimi zapachami.

Opracowanie:

Wini-Trans Patryk Władyczuk

Bukowiec , Zielonogórska 2A

Podziel się