Materiał Partnera Jak opróżniać szambo i dbać o rury?

Jak opróżniać szambo i dbać o rury?

Szambo to rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane na wsiach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do miejskiej sieci kanalizacji. Nie jest groźne dla środowiska, o ile nieczystości płynne są odpowiednio utylizowane, a instalacja oraz zbiornik całkowicie szczelne. W jaki sposób powinno się opróżniać szambo i co zrobić, aby kanalizacja była zawsze w dobrym stanie?

Szczelny zbiornik – podstawa bezpieczeństwa!

Na samym początku warto zaznaczyć, że zbiornik na nieczystości płynne, które potocznie jest nazywany po prostu szambem, powinien być szczelny. Dotyczy to nie tylko widocznego przeciekania, ale też przemakania, które nie jest dostrzegane na pierwszy rzut oka. Zbiorniki powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, zgodnie z wszelkimi przepisami prawnymi. Muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką odpornością na niszczenie pod wpływem wilgoci oraz czasu – najczęściej są betonowe, żelbetowe lub z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, aby podczas budowy zbiornika zapewnić również dobry dostęp do niego, aby wywóz szamba był łatwy i szybki.

Dlaczego szambo powinno być szczelne?

  • przesiąkanie nieczystości płynnych może powodować skażenie środowiska, a w szczególności wód gruntowych;
  • ścieki są nie tylko pełne resztek chemii gospodarczej, ale mogą zawierać wiele szkodliwych drobnoustrojów np. bakterii kałowych;
  • woda może napływać do szamba i powodować konieczność częstszego opróżniania, a co za tym idzie, również wyższych kosztów.

Jak opróżniać szambo i dbać o rury?

Posiadając na swojej posesji szambo, należy mieć zawsze pod ręką kontakt do firmy zajmującej się wywozem nieczystości płynnych oraz pogotowia hydrauliczno-kanalizacyjnego. Obie usługi świadczy między innymi firma Aspol, której siedziba znajduje się w miejscowości Marki koło Warszawy. Opróżnianiem szamba powinni zajmować się profesjonaliści i pod żadnym pozorem nie wolno wypompowywać go na pole! Nawet jeśli jest to teren prywatny. Za nielegalne wylewnie ścieków grożą wysokie mandaty, a na terenach chronionych może skończyć się sprawą w sądzie.

Niezwykle ważną czynnością jest również dbanie o rury. Niestety, zwykłe udrażnianie ich przy pomocy środków dostępnych w sklepach nie zawsze się sprawdzi. Jeśli woda zaczyna wolniej spływać lub niemal całkowicie się blokuje – warto zlecić przepychanie i udrażnianie doświadczonemu pracownikowi. Samodzielne przepychanie rur może prowadzić do ich uszkodzenia, co spowoduje przeciekanie nieczystości (do domu lub środowiska, w zależności od odcinka instalacji) i konieczność remontu.

Podziel się