Artykuł sponsorowany Czy policjant może zatrzymać przypadkową osobę do kontroli?

Czy policjant może zatrzymać przypadkową osobę do kontroli?

Kontrola drogowa zawsze jest stresującym przeżyciem – bez względu na to, czy dana osoba zawiniła, czy jest wzorowym kierowcom. Zawsze jednak należy znać swoje prawa oraz zasady zachowania w trakcie kontroli. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu. O czym należy pamiętać, gdy policjant zatrzyma do kontroli drogowej?

Czy kontrola drogowa przypadkowego kierowcy jest zgodna z prawem?

Zgodnie z podstawą prawną dla rutynowej kontroli drogowej – ustawą z 20 czerwca 1997 roku – prawo o ruchu drogowym, policjant ma prawo do zatrzymania przypadkowego kierowcy. W trakcie tego procesu może sprawdzić trzeźwość osoby kierującej oraz dokumenty upoważniające do prowadzenia pojazdu. Pierwszym uprawnieniem policjanta w trakcie kontroli drogowej, jest właśnie wylegitymowanie uczestnika ruchu i sprawdzenie dokumentów. Od października 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie potwierdzenia ważnego ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że kierowca jest zwolniony z obowiązku rejestracji czy ubezpieczenia. Czasem jednak policjanci nadużywają swoich uprawnień. W takim przypadku pomoc prawna jest najrozsądniejszym wyborem.

Jak powinna wyglądać rutynowa kontrola drogowa?

Zawsze powinna się rozpoczynać od wskazania przez policjanta miejsca zatrzymania pojazdu (za pomocą lizaka, otwartej dłoni czy latarki z czerwonym światłem). Następnie kierowca musi poczekać w swoim aucie, aż podejdzie funkcjonariusz. Procedurę kontroli drogowej rozpoczyna podanie przez policjanta imienia, nazwiska, nazwy stopnia służbowego i jednostki, gdzie pracuje. Podaje również przyczynę, dla której zmusił do zatrzymania. Kolejny etap to poproszenie o wyłączenie silnika i okazanie odpowiednich dokumentów – prawo jazdy i dowód osobisty. Funkcjonariusz może zaprosić również do radiowozu, aby sprawdzić trzeźwość kierowcy. W większości kontroli drogowych bierze udział minimum dwóch policjantów.

Co zrobić, gdy niesłusznie otrzyma się mandat podczas kontroli drogowej?

W takim przypadku należy zgłosić się po pomoc prawną do adwokata. Jak mówi prawnik z Kancelarii Adwokackiej Jarosława Wilka, coraz więcej kierowców zna swoje prawa i chce się odwoływać od niesłusznie otrzymanych mandatów. W trakcie spotkań z prawnikiem wspólnie ustala się plan działania oraz możliwy przebieg sprawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas