Artykuł sponsorowany Najpopularniejsze formy testamentów

Najpopularniejsze formy testamentów

Swoją ostatnią wolę, czyli testament, możemy spisać lub wyrazić w różnej formie. Sposób rozporządzania własnym majątkiem na wypadek śmierci reguluje przede wszystkim Kodeks Cywilny. Może sporządzić go jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być pisany pod wpływem groźby bądź szantażu. Jakie są najpopularniejsze formy testamentów w Polsce?

Dysponując nawet niewielkim majątkiem, powinniśmy zawczasu pomyśleć o jego rozdysponowaniu w przypadku naszej ewentualnej śmierci. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług adwokata, który doradzi nam najlepszą dla nas formę testamentu. Jakie są najbardziej popularne?

Testament własnoręczny

Testament własnoręczny, zaliczany do grupy zwykłych testamentów, wciąż jest jednym z najczęściej sporządzanych, gdyż wiąże się z nim minimum formalności. Należy napisać go ręcznie na papierze, podpisać i nie zapomnieć o wskazaniu w jego treści daty, kiedy został sporządzony. Nie wymaga świadków i można go bądź trzymać w domu, bądź oddać na przechowanie do notariusza, który jego złożenie odnotuje w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Jeśli zdecydujemy się na trzymanie go w domu, powiadommy o tym zaufanego członka rodziny.

Testament notarialny

Ten rodzaj testamentu zwykłego jest najbardziej pewnym; zwierany jest bowiem w formie aktu notarialnego, który bardzo ciężko jest podważyć. Notariusz spisuje naszą wolę, odczytuje na głos treść testamentu i w przypadku braku zastrzeżeń z naszej strony prosi nas o podpis. Na końcu dokument podpisuje także notariusz.

Testament ustny

Ewentualni spadkobiercy bardzo często powołują się na istnienie testamentu ustnego, należącego do grupy testamentów szczególnych. W takim przypadku spadkodawca oświadcza  swoją ostatnią wolę w obecności co najmniej trzech świadków, wyłącznie w sytuacji obawy rychłej śmierci lub wskutek szczególnych okoliczności, z powodu których zachowanie zwykłej formy testamentu jest bądź utrudnione bądź niemożliwe. Jednak aby testament taki był wiążący, należy stwierdzić jego treść. W tym celu jeden ze świadków lub osoba trzecia powinna spisać jego treść w trakcie roku od jego złożenia, wskazując miejsce i datę oświadczenia woli spadkodawcy. Pismo musi być podpisane przez co najmniej dwóch świadków. Testament taki uznaje się za ważny również w przypadku, gdy wszyscy, lub co najmniej dwóch świadków, złoży przed sądem zgodne zeznania co do oświadczenia spadkodawcy w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku.         

Ponadto wyróżnia się testamenty alograficzne, podróżne oraz wojskowe.

Warto przed sporządzeniem testamentu pozyskać informacje w renomowanej i sprawdzonej kancelarii, takiej jak Adwokacka Spółka Partnerska Alicji Kaweckiej-Guzek i Artura Aleksandrowicza. Biuro pełni kompleksową obsługę prawną zarówno firm, jak i osób prywatnych, a doświadczenie jego pracowników jest gwarantem naszego prawnego bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas